anadoluverumelimedya.com

Danıştay: KHK ile ihraç edilenler idare mahkemesine başvuracak

Danıştay 5. Dairesi Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilenlerin idare mahkemelerine başvurmalarına hükmetti.

Reklam alanı

Olağanüstü Hal Kapsamında Kamu Personeline İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Kanun Hükmünde Kararname ile kamu görevinden çıkarılmasından kaynaklanan uyuşmazlığı değerlendiren Danıştay 5. Daire “Davanın görev yönünden reddi ve dava dosyasının Balıkesir İdare Mahkemesi’ne gönderilmesi gerektiği düşünülmektedir” dedi.

Başvurular İdare Mahkemesine

Karar metninde Danıştay üyelerinin imza ve isimleri ise yer almadı.

Kararı bianet’e değerlendiren Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak karar sonucunda KHK ile ihraç edilenlerin İdare Mahkemelerine başvurmaları gerektiğini söyledi.

KHK ile işten çıkarılanların bir kısmı, KHK’ların Bakanlar Kurulu kararıyla alınması nedeniyle Danıştay’a, bir kısmının ise İdare Mahkemelerine başvurmuş, KHK’ya itirazların nereye yapılacağı konusu netleşmemişti.

Yrd. Doç. Dr. Altıparmak, Danıştay’ın ilgili kararıyla başvuruların İdare Mahkemelerine yapılması gerektiğinin kesinleştiğini ifade etti.

Buna göre KHK mağdurları, ilandan sonra 60 gün içinde İdare Mahkemelerine başvurabilecekler. Halihazırda Danıştay’a başvuru yapmış olanlar ise hak kaybı yaşamayacak. İdare Mahkemelerinden red alanlar Bölge İdare Mahkemeleri’ne gidecek.

(bianet)

birgün

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.