anadoluverumelimedya.com

Kemal Derviş’in bir “marifeti” daha ortaya çıktı

Emekli Amiral Cem Gürdeniz, Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge’ye, Türkiye’de “Denizcilik Bakanlığı” kurulmasının Kemal Derviş tarafından nasıl engellendiğini anlattı.

Reklam alanı

Denizcilik Bakanlığı kurulması için çok ciddi çalışma yaptıklarını belirten Cem Gürdeniz, “O dönem (1999) bütün dünyayı inceledik. Ve siyasi otoriteye bir öneri götürdük. Denizcilik bakanlığı kurulması için… Dönemin Başbakan’ı Sayın Ecevit imzaladı. Bütün bakanlar imzaladı. Ama bir tek bakan imzalamadı… Kemal Derviş imzalamadı dedi.

Fatih Çekirge, Cem Gürdeniz’le yaptığı konuşmayı şöyle aktardı:

“Dün Gürdeniz’le bu konferans ve denizcilik üzerine konuşurken, son yazdığım yazıları hatırlattı.

Özellikle de “Neden bir Denizcilik Bakanlığımız yok” sorusunu.

Gürdeniz’e dedim ki:

“Dünyanın en güzel denizleriyle çevriliyiz. Ama bu denizleri nasıl yöneteceğimizi bilemiyoruz.”

“Evet” dedi Cem Bey ve devam etti:

“Çevre Bakanlığı’ndan Orman’a, Jandarma’dan Tarım Bakanlığı’na kadar o kadar çok sorumlu var ki. Yönetmek mümkün değil.”

– Peki neden bir denizcilik bakanlığı kuramıyoruz?

– Kurduk aslında Fatih Bey. Çok ciddi bir çalışma yaptık. O dönem (1999) bütün dünyayı inceledik. Ve siyasi otoriteye bir öneri götürdük. Denizcilik bakanlığı kurulması için… Dönemin Başbakan’ı Sayın Ecevit imzaladı. Bütün bakanlar imzaladı. Ama bir tek bakan imzalamadı. O yüzden kurulamadı.

– Çok merak ettim. İmzalamayan bakan kimdi?

Kemal Derviş imzalamadı. Ve denizcilik bakanlığı kurulamadı.

Doğrusu şaşırdım.

– Kemal Derviş neden denizcilik bakanlığına karşı çıkar ki…

Gürdeniz ilginç bir cevap verdi:

Fatih Bey Atlantik ötesi bizim denizcilikte ilerlememizi istemez. Çünkü denizcilikte ilerledin mi dünyaya açılırsın. Yalnız askeri açıdan değil, ticaret, ulaşım, teknoloji, coğrafi ve siyasi güç açısından dünyada bir denge unsuru olursun… İşte bunu istemezler. Kemal Derviş de bu nedenle engelledi. Çünkü oradan gelmişti. Görevliydi.

– Vallahi Cem Bey çok şaşkınım..

Evet… Bakın o Atlantik ötesi, Balyoz adı altında, casusluk adı altında en kıymetli denizcileri, amiralleri, komutanları, harcadı. Bizleri böyle hapse attılar. Türkiye denizcilikte ilerlerse ne olacağını biliyorlar…

Odatv.com

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.