anadoluverumelimedya.com

İngiliz Bakan: Türkiye’nin AB üyeliğini veto edebiliriz

BBC One televizyonda yayınlanan Andrew Marr Show’a konuk olan Osborne, “Türkiye’nin AB’ye girip girmemesiyle ilgili veto hakkımız var. Şartlar getirebiliriz. Avrupa Birliği’ne yeni üye ülkeler kabul etmeyeceğimizi ve ekonomileri bizimkilerin refah seviyesine ve boyutuna yaklaşmadığı sürece serbest dolaşım hakkı vermeyeceğimizi açıkça ifade ettik” dedi.

Reklam alanı

Osborne, “Ülkeler girebilir veya giremez, bu kararı zamanı geldiğinde alırız ama serbest dolaşım hakkını yalnızca ekonomileri bizimkilerin refahına benzerse almalılar” diye konuştu.

İngiliz bakan, Türkiye’nin üyelik sürecine ilişkin de şu yorumu yaptı:

“Açıkçası Türkiye’nin üyeliğinin yakın zamanda hesapta olduğunu düşünmüyorum. Eğer istersek ve yapabilirsek, diğer ülkeler gibi biz de veto ederiz.”

İngiltere’nin araştırma kuruluşlarından ComRes’in yaptığı anket, İngiltere kamuoyunun çoğunluğunun Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıktığını göstermişti.

George Osborne, aynı programda İngiltere’nin yakında yeni harcama kesintilerine gideceğini uyarısında da bulundu.

Dünyanın ‘daha zor ve daha tehlikeli bir yer’ haline geldiğini söyleyen Osborne, küresel ekonominin de giderek kötüleştiğini söyledi.

Bakan, İngiltere’nin 2008 yılına kıyasla ekonomik şoklarla mücadelede daha iyi bir konumda olduğunu belirtip yine de ‘olan bitenden muaf tutulamayacağını’ kaydetti.

http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/03/160313_osborne_turkiye_ab?ocid=socialflow_facebook

About armadmin 9321 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.