anadoluverumelimedya.com

Darbe komisyonu başkanlığına eski savcı

Darbe araştırma komisyon ilk toplantısını dün yaptı. İlk toplantıda seçim yapıldı ve Anayasa Komisyonu Başkanvekili olan Reşat Petek başkan oldu. Başkanvekili AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, sözcülüğe de AKP’li Belma Satır seçildi.

Reklam alanı

MUHALEFET DE OLSUN

Seçimden önce söz alan muhalefet milletvekilleri, Komisyonun Başkanlık Divanı’nda muhalefetin de yer almasını istedi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Meclis’in bir bütün olarak darbeye karşı çıktığını hatırlatarak, “Bu komisyonun Türkiye ve dünyaya mesaj vermesi isteniyorsa, bütün partilerin, bir bütün olarak darbe girişimine karşı olduğunu göstermek istiyorsak vereceğimiz görüntü önemli. AKP’nin çoğunluğuyla Başkanlık Divanı seçilmesi, bu ülkeye birlik görüntüsü vermez, komisyonun kurulması ruhunu ülke ve dünyaya yansıtmaz.

3 PARTİ DE İSTEDİ

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Yenikapı ruhunun devam etmesini ve bu çerçevede Başkanlık Divanı’nın oluşturulmasını talep etti. HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, komisyonun yönetiminin ortak şekilde oluşturulmasında yarar gördüğünü belirtti. CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, bu sürecin hiçbir noktasının karanlıkta kalmamasının olağanüstü önemli olduğunu, komisyonun omuzlarında tarihi yük bulunduğunu vurguladı. Çıray, komisyon divanının, çoğunluğa dayalı değil ortak mücadelenin mesajını verecek şekilde oluşturulmasını istedi. Çıray, “241 vatan evladının şehit olduğu bir darbe girişiminde, açık-örtülü aktörleri ve siyasi kişileri bu komisyon açığa çıkarmalıdır. Ançak bu başkanlık seçiminde daha ilk günde komisyon yara almıştır” dedi.

ŞAİBE OLUR

AKP’li Zekeriya Birkan, başkanlığa Petek’i önerince CHP’li Tanrıkulu, komisyon başkanlığını başka birinin yapmasının daha şık olacağını söyledi. Tanrıkulu, “Böylece daha doğru mesaj vermiş oluruz, yarından itibaren bir tartışmanın da önünü kesmiş oluruz” dedi. Tanrıkulu’nun ‘başkan siz olsanız şaibeyle başlar’ sözüne Petek tepki gösterdi. AKP’lilerin oyuyla Petek başkan oldu. Komisyon, 3 ay boyunca 15 Temmuz darbe girişimini araştıracak.

sözcü

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.