anadoluverumelimedya.com

Adrasan yangınında akıl almaz iddia

Yusuf Yavuz

Adrasan’da bugün öğle saatlerinde başlayan orman yangını rüzgârın da etkisiyle onlarca noktaya sıçradı. Gün boyunca süren yangında 150 hektarlık ormanlık alan ve 7 ev küle döndü. Saat 22:00 itibari ile Musa Dağı’nın pek çok bölgesinden alevler yükseliyor. Dünyaca ünlü tatil merkezi Olimpos tamamen boşaltılırken, girişe de izin verilmiyor. Yangının tehdit ettiği Yazır Mahallesi’nde yaşayan ve gün boyunca yangın söndürme çalışmalarına tanıklık eden yurttaşlardan Safak Okdemir, yöreyi ve araziyi iyi bilen köylülerin yangın söndürme çalışmalarına destek olmasına izin verilmediğini öne sürerek yetkililerin bu konuda bir açıklama yapması gerektiğini söyledi.

Reklam alanı

 

HALK YANGINA MÜDAHALE ETMEK İSTEDİ, İZİN VERİLMEDİ İDDİASI

Yıllardır bölgede pek çok yangın yaşandığını dile getiren Okdemir, “Bu yörenin köylüleri araziyi iyi tanıyorlar. Bugün çıkan Adrasan yangını rüzgârla birlikte Olimpos’u da tehdit etmeye başlayınca, yerel halktan yüzlerce kişi, elinde kazma kürekle Olimpos’un girişinde bulunan Kilise Yakası Mevkii’ne koştu. Yangında hızla sağa sola fırlayan kızılçam kozalakları, alevlerin yayılmasına sebep oluyor. İnsanlar bunu bari önlemek istediler. Fırlayan kozalakları bile toplasalar yangının dağılmasının önüne geçilebilirdi. Ancak Jandarma ve yetkililer güvenlik gerekçesiyle halkın yangına müdahale etmesine izin vermedi. Bunu aklımız almıyor. Birisinin buna açıklama getirmesini bekliyoruz” dedi.

‘GEÇMİŞTEKİ YANGINLARI KÖYLÜLER SÖNDÜRÜYORDU’

Yöre köylülerin ormanı iyi tanıdıklarını ancak bölgeye yeni atanan kimi görevlilerin araziyi bilmediğini dile getiren Okdemir, güvenlik gerekçesiyle köylülerin yangını söndürme çalışmasına müdahale etme girişimlerinin engellenmesini eleştirerek, şunları söyledi: “Bu nasıl bir anlayış akıl alır gibi değil. Burası her zaman rüzgârlı bir yer oldu. Geçmişte burada çıkan yangınlara ilk müdahaleyi köylüler yapardı, çoğu zaman da yangın söndürme ekibi gelene kadar yangını söndürürlerdi. Orman görevlilerine sadece soğutma çalışması yapmak kalırdı. 8 yıl önce de yine Musa Dağı’nda çıkan yangını söndürmekte Orman görevlileri yetersiz kalınca kadın erkek köylüler müdahale etmişti ve soğutma çalışmasına katılmışlardı. Orman köylüsünü ormandan uzaklaştırarak ormanlarımızı nasıl koruyacağız? Ağaçlar yanıyor, müdahale ettirilmeyen köylüler içi yanarak seyrediyor, görevliler sönmesini bekliyor.

 

 

‘KARANLIKTA VE ÇARESİZLİK İÇİNDE YANGINI SEYREDİYORUZ’

Şu anda Musa Dağı’nda onlarca, yüzlerce noktadan alevler yükseliyor. Bizim elektriklerimiz kesik. Karanlıkta, çaresizlik içinde şehir ışıklarını seyreder gibi yangını seyrediyoruz. Yangına müdahale konusunda hiç bir şeyin olması gerektiği gibi gitmediği hissine kapılıyoruz. Kumluca Erentepe’deki yangının söndürülmesinin ardından soğutma çalışmaları yapılmadığı için sabah yeniden başladı. Kendimizi güvende hissetmiyoruz. Şimdilik Allah yüzümüze baktı, alevler henüz buraya gelmedi. Ancak birazdan ne olacak bilmiyoruz.”

BAKAN EROĞLU:‘OTELLERİ KURTARDIK, BU DÜNYADA İLK UYGULANIYOR’

Akşam saatlerinde Antalya’daki yangınlar hakkında bazı televizyon kanallarına konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise, “Kumluca’daki yangını söndürmüştük ama sabahleyin rüzgârın ters dönmesi neticesinde tekrar alevlendi. Ama şu anda Kumluca’daki yangını kontrol altına aldık. Otelleri korumak için orman teşkilatı kendine has, dünyada ilk defa uyguladığı metodla oradaki bütün otelleri yanmaktan kurtardı. Yoksa oteller büyük bir risk altındaydı” dedi.

‘SEZONDA 757 YANGIN ÇIKTI, TEŞKİLATLA GURUR DUYUYORUM’

Yangının mevsiminin başlamasından bugüne ülke genelinde 757 yangın çıktığını kaydeden Bakan Eroğlu, “En çok Muğla’da çıkmış. 121 ile Muğla birinci, 109 ile İzmir ikinci sırada, 95 ile İstanbul üçüncü sırada, 86 ile Antalya dördüncü sırada. Gerçekten orman teşkilatı ile ben gurur duyuyorum, cansiperane çalışıyorlar ve çok hızlı müdahale ediyorlar” diye konuştu.

 

BAKAN EROĞLU’NDAN VATANDAŞLARA: ‘ATEŞLE OYNAMAYIN’

Vatandaşları, özellikle sıcak ve rüzgârlı mevsimlerde ateşle oynamamaları konusunda uyaran Bakan Eroğlu, küçük bir kıvılcımın ormana sıçrayarak kuru yaprak ve ağaç dallarını yakıp kısa sürede yangına sebebiyet verdiğini dile getirdi.

Yusuf Yavuz

Odatv.com

About armadmin 9321 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.