anadoluverumelimedya.com

Talana direniş çağrısı

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Ümmühan Tibet, zeytinlikleri çıkar gruplarının talanına açmaya hazırlanan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı taslağına karşı herkesi ortak mücadeleye çağırdı. Milletvekillerinin konuya dikkatini çekmek amacıyla TBMM’ye çıkan yollardaki panolara, afişler asmaya başladıklarını bildirdi. UZZK Başkanı Tibet, Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin 2016-2017 sezonunda yüzde 13 artışla 177 bin 365 ton, sofralık zeytin üretiminin ise yüzde 8 artışla 432 bin 976 ton olmasının beklendiğini vurguladı.

Reklam alanı

‘Sektörün katli demek’

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Üretim Reform Paketi Kanun Tasarısı Taslağı”yla, zeytinliklerin talan edilmek istendiğine dikkat çeken Tibet, şunları söyledi:

“Sektörümüz birtakım saldırılarla karşı karşıya, özellikle yabani zeytinliklerin aşılattırılması ve düzenlenmesine yönelik yasanın 20 maddenin değiştirilmesi konusunda ciddi talepler oluyor. Bu konuyla ilgili daha önce verilen 6 yasa teklifi reddedildi. Danıştay da birtakım düzenlemeleri reddetti. Ama öğreniyoruz ki bakanlığın hazırladığı yeni bir taslak, önümüzdeki dönemde Meclis gündemine gelecek. Bu taslak sektörümüzün katli demektir. Ağaç başına 200 lira ödeyen zeytini kesebilecek. Mevcut yasamız bu kadar ağacımızı koruyamazken böyle bir taslağın yasalaşması durumunda olacakları düşünmek bile istemiyoruz. Bu bizim geleceğimiz, torunlarımızın, gelecek kuşaklarımızın umudu. Bu bakımdan tüm siyasi partilerimizin, vekillerimizin vicdanına sesleniyorum. Zeytin ağacımızı koruyalım. Zeytin ağacını bir günde yetiştiremiyorsunuz yıllar gerekiyor. Haliyle bu tür saldırılara karşı topyekûn, milli bir duruş sergilememiz gerekiyor.

cumhuriyet

About armadmin 9321 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.