anadoluverumelimedya.com

‘CIA Türkiye sınırında silah akışını kontrol ediyor’

Alman gazeteci Jürgen Todenhöfer, RT’ye yaptığı açıklamada, CIA’nın Türkiye-Suriye sınırındaki silah sevkiyatını koordine ettiğini ve ABD’nin ‘muhaliflere’ verdiği silahların teröristler tarafından ele geçirildiğinin farkında olduğunu belirtti

Reklam alanı

Alman gazeteci Jürgen Todenhöfer’e konuşan üst düzey bir El Nusra komutanı, ABD’nin örgüte başta BGM-71 TOW tanksavar füzeler olmak üzere çok sayıda silah gönderdiğini söylemiş, “Füzeler, doğrudan bize verildi. Amerikalılar bizim yanımızda” demişti.

‘CIA TÜRKİYE SINIRINDA SİLAH AKIŞINI KOORDİNE EDİYOR’

Röportajı yapan Todenhöfer, RT’ye yaptığı açıklamada, “Bu herkesin bildiği bir oyun. Amerikalıların silahların teröristlerin eline geçtiğini bildiği çok açık” diye konuştu. CIA’nın Türkiye’den silah akışını koordine ettiğini ve silahların Suriye sınırına gelmesini sağladığını kaydeden Todenhöfer, “Bu silahlar El Kaide ve IŞİD gibi terör örgütlerinin eline geçiyor. Bu çok iyi bilinen bir şey” dedi.

Bu durumun bazılarının iddia ettiği üzere bir hata olmadığını vurgulayan Todenhöfer, ABD’nin röportaj sonrası yaptığı “Biz silah vermiyoruz ama bazı müttefiklerimiz vermiş olabilir” açıklamasına yanıt olarak da “Belki arada bazı müttefikler olabilir. Ama herkes müttefikleri kullandıklarını ve onlara izin verdiklerini biliyor. ABD yapımı TOW füzesinin teröristlerin eline başka bir grup aracılığıyla geçmesi bir şeyi değiştirmez” ifadelerini kullandı.

‘ABD, İSYANCILARIN YARDIMIYLA ESAD’DAN KURTULMAYA ÇALIŞIYOR

‘Silah isteyen bir grubun adını değiştirerek birden bire ‘ılımlı muhalife’ dönüşebildiğini belirten Alman gazeteci, 2012 tarihli bir Pentagon raporunda bahsedilen ABD’nin İran, Irak, Lübnan ve Suriye’deki Şii yönetimler arasındaki ilişkilere zarar verme niyetine değindi: “Nusra Cephesi komutanı Pentagon’un 4 yıl önce söylediği şeyi tekrar ediyor. İsyancların yardımıyla (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad’dan kurtulmaya çalışıyorlar.” El Nusra komutanı ile Koelner Stadt-Anzeiger gazetesi adına konuşan Todenhöfer, 2014’te Suriye ve Irak’a gitmiş, IŞİD kontrolündek bölgelere girmesine izin verilen ilk Batılı gazeteci olmuştu.

aydınlık

About armadmin 9321 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.