anadoluverumelimedya.com

NATO Türkiye’yi hedefe oturtuyor

Fırat Kalkanı harekatıyla IŞİD, Türkiye sınırlarından uzaklaştırıldı. IŞİD tehdidi azaldığı halde NATO, Türkiye’ye asker göndermeye hazırlanıyor. 3’te 1’inin Alman, çoğunluğunun ise ABD askerlerinden oluşacak NATO gücünün Türkiye’ye konuşlanması, Türkiye-Rusya ilişkilerini zora sokabilir.

Reklam alanı

Türkiye’nin Cerablus’tan başlattığı Fırat Kalkanı harekatından sonra NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün temaslarda bulunmak için Türkiye’ye geliyor. Yarın Türkiye’den ayrılacak olan Stoltenberg’in ajandasında hangi konuların olduğu tam olarak belli değil ama sözkonusu ziyaretin NATO’nun Baltık’taki askeri gücünü Türkiye’ye göndermeye hazırlandığı yönündeki haberlerin ortaya atılmasından hemen sonra gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

 

İddialara göre 29 Ağustos’ta gerçekleşen toplantıda NATO, Baltık’daki askeri birliklerin Türkiye’ye kaydırılması yönünde karar aldı. NATO’nun Baltık’taki askeri birliklerinin 3’te 1’ini Alman askerleri oluşturuyor. Geri kalan NATO askerlerinin büyük çoğunluğunu ise Amerikan askerleri oluşturacak.

 

una göre Baltık’tan Türkiye’ye kaydırılacak NATO birlikleri, Suriye hava sahasını kontrol etmekte görevlendirilecek. Almanya’dan gelecek askeri birliklerin Türkiye’ye gönderilmesi için takvim de belirlenmiş.

 

Alman hükümeti, 12 Ekim’de yapacağı Bakanlar Kurulu toplantısında Türkiye’ye asker göndermek için karar alacak ve karar, 12-17 Ekim tarihleri arasında toplanacak Federal Meclis’e gönderilecek. NATO’nun planladığı gibi askerlerin Ekim sonu veya Kasım başı Türkiye’ye gönderilmesi için meclisin onayı gerekecek.

 

Tehdit azaldı NATO geliyor

 

Türkiye’nin Suriye’de gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı harekatıyla birlikte IŞİD terör örgütü Türkiye sınırlarından uzaklaştırılmış durumda. Dolayısıyla IŞİD tehdidi bu bağlamda Fırat Kalkanı harekatı başlamadan öncesine göre büyük oranda azalmış durumda.

 

Hal böyleyken tehdit büyükken Türkiye’ye asker göndermeyen NATO, şimdi neden askeri yığınak yapma kararı aldı? Kafaları kurcalayan yegane soru bu değil. NATO’nun Baltık’taki askeri gücüne Rusya’nın tepkisi büyük olmuştu. NATO’nun, Rusya’ya karşı 4 Baltık ülkesinde askeri varlığını arttırma kararı Rusya tarafından, ‘soğuk savaşın düğmesine basılıyor’ şeklinde sert tepki ile karşılanmıştı.

 

Rusya’nın tepkisine neden olan askeri birlikleri Türkiye’ye kaydırmak Türkiye ile Rusya’nın zorlukla normalleşme sürecine giren ilişkilerini baltalamayacak mı? Bütün bunlar NATO askerlerinin Türkiye’yi korumak için gelmediğini ortaya koyuyor.

 

Gelecekleri belli gidecekleri belirsiz

NATO kisvesi altında sınırlarımız içerisinde yerleşecek olan çoğunluğu Amerikan askerlerinden oluşan NATO askeri varlığı, Türkiye’yi koruma bahanesiyle ucu açık bir zaman diliminde ülkemizin güneydoğusunda kalacak.

 

Üstelik kimse NATO birliklerinin Türkiye’den ne zaman gideceğini konuşmuyor. 1 Aralık 2015’te İklim Değişikliği Konferansı için bulunduğu Paris’te konuşan ABD Başkanı Obama, “Türkiye-Suriye sınırının güvenliğini tam olarak sağlamak için “sınırın Türkiye tarafında” Amerikan ve Türk ordularının hava ve kara unsurlarının nasıl bir kombinasyon içinde görev yapabileceği üzerinde birlikte çalıştığını” açıklamıştı.

 

Halihazırda ABD’nin Türkiye’ye gönderdiği ve geçen hafta IŞİD’e karşı kullanılan HIMARS (Yüksek Hareket Yetenekli Topçu Roket Sistemi) füze sistemi için 50 kadar ABD askeri Türkiye’de Gaziantep Almalıtepe mevkiisine konuşlanmış durumda.

asikurtlar

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.