anadoluverumelimedya.com

EU-Avrupa Parlamentosu milletvekili Elmar Brok, ”Türkiye doğru olanı yapıyor, Kürtlerin Fırat’ın batısında olmalarının bir anlamı yok.”

Frank NŸrnberger / event-photo.biz. Europa eine Seele geben. Konferenz in Berlin am 14. 11. 2008. Redaktioneller Abdruck kostenfrei.

Alman Hristiyan Demokrat Birlik Partili Avrupa Parlamentosu milletvekili Elmar Brok, geçen haftaki Türkiye ziyareti sonrasında Alman Neue Presse gazetesine demeç verdi. Brok, Ankara’ya uzun süre IŞİD’e müsamaha ettiği ya da desteklediği yönündeki suçlamaların yöneltilmesinden sonra Türkiye’nin kararlı bir biçimde IŞİD’e yönelik operasyon başlatmasından memnuniyet duyduğunu ve Türkiye’nin doğru olanı yaptığına inandığını vurguladı. Brok Suriye’deki Kürt birliklerinin Fırat’ın doğusunda kalması gerektiğini ve nüfusun çoğunluğunun Kürt olmadığı bölgeleri kontrol altına almaması gerektiğini söyleyerek, “Orada işleri yok” dedi.

Reklam alanı

TÜRKİYE VİZEDE UZLAŞMA İSTİYOR

Türkiye ile ilişkilerde kullanılan dile iki tarafın da dikkat etmesi gerektiği uyarısında bulunan Brok, AB ile Türkiye arasında vize serbestisi için yerine getirilmesi gereken kriterlerden en tartışmalı olanın terörle mücadele yasaları olduğunu hatırlatarak, “Türkiye bu konuda bir çözüm istiyor, iki taraf olarak söylemimizi yumuşatmalıyız” dedi. Türkiye’nin vize serbestisi için AB’nin kendisinden talep ettiği 72 kriterin 67’sini yerine getirdiğini söyleyen Brok, “Geriye kalan beş maddeden dördüne çözüm bulunması kapıda. Bir tek terörle mücadele yasası kalıyor. Türkiye bu konuda da bir uzlaşma bulunması için bir yol haritası istiyor” dedi.

euroturknews

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.