anadoluverumelimedya.com

İYİ Parti’den Demirtaş açıklaması

İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, HDP eski Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın 2010 referandumuyla ilgili iddiaları için “araştırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Genel Başkan Meral Akşener başkanlığında yapılan Başkanlık Divanı toplantısında alınan kararlar hakkında bilgi verdi.

Reklam alanı

Tutuklu bulunan HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın savunmasında 2010’daki referandum sürecine ilişkin ortaya attığı iddiaları da hatırlatan Çıray, hükümetin konuya açıklık getirmesi gerektiğini savundu.

“ÇOCUKLARIMIZ NEDEN ŞEHİT OLUYOR”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de terör örgütlerine yönelik sürdürdüğü Zeytin Dalı Harekatı’na da değinen Çıray, harekatı çok boyutlu olarak etkileyebilecek gelişmeler yaşandığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış politikada sorunların diyalog yoluyla çözülebildiğine ilişkin sözleri olduğuna işaret eden Çıray, şöyle konuştu: “Madem dış sorunlar diyalogla çözülebilirdi o halde çocuklarımız neden şehit veya gazi oluyorlar? ‘Afrin operasyonunu başarıyla tamamlayıp Suriye’nin bütünlüğünü sağladıktan sonra geri çekileceğiz’ dediğinize göre Şam ile doğrudan diyalog kurmak için ne bekliyorsunuz? Amerika’ya Afrin ve Menbiç’te izin verilen alanlarda kalmamız karşılığında Fırat’ın doğusunu PYD/YPG’ye bırakma sözü verdiniz mi?”

Çıray, konuşmasında tutuklu gazeteci Deniz Yücel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Vatikan’a, Başbakan Binali Yıldırım’ın ise Almanya’ya yaptığı ziyaretlerin ardından serbest bırakıldığını anımsatarak, Yücel’in salıveriliş tarzının Türkiye’de hukuk devletinin yok hükmünde olduğunun ve ülkenin tek adam rejimi ile yönetildiğinin dünyaya ilanı olduğunu öne sürdü.

“DEMİRTAŞ’IN İDDİALARI ARAŞTIRILMALI”

HDP’nin cezaevinde bulunan eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın mahkemedeki sözlerine de değinen Çıray, “Demirtaş savunmasında 2010 referandumu öncesinde AKP’li bir bakanın kendilerine, İmralı’dan Öcalan’ın talimatını getirdiğini iddia etmiştir. Eğer bu iddialar doğruysa bu AKP için ağır bir cürümdür. Demirtaş’ın iddiaları araştırılmalıdır” dedi.

yeniçağ

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.