anadoluverumelimedya.com

İsveç Başbakanı’ndan geri adım: Türk halkı tarih yazdı

Daha önce 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası Türkiye’nin yanlış yolda ilerlediğini savunan İsveç Başbakanı Stefan Löfven, nihayet darbe karşıtı net bir söylem geliştirdi. Löfven, Türk halkının kahramanca mücadele ederek darbeyi önlediğini söyledi.

İsveç Başbakanı Löfven, AA muhabirine FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Reklam alanı

Türk halkının demokrasiye inancının 15 Temmuz gecesi ortaya çıktığını vurgulayan Löfven, “Darbe girişimini sokağa çıkarak kahramanca önleyen Türk halkı tarih yazdı. Halkın ortak hareket etmesi darbecilerin başarıya ulaşmasını önledi” diye konuştu.

Löfven, 7 Ağustos’ta yaptığı açıklamada Türkiye’nin 15 Temmuz darbe kalkışması sonrasında İsveç Başbakanı, “Türkiye’de uluslararası kamu hukuku ve insan hakları dikkate alınmalıdır. Görünen, insanlar hapse atılıp, işlerine son verilirken fazla ileri gidildiği. Bütün bu tutuklanıp devletteki işlerinden atılanların darbe girişimine katıldığını ispatlamak zor olsa gerek” demişti.

Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki sığınmacı anlaşmasıyla ilgili olarak da Lövfen, anlaşmanın öneminin altını çizerek “Her iki tarafın da yapılan anlaşmaya sadık kalması lazım. Bu anlaşmada alınan kararların sonuna kadar uygulanması gerekiyor. İki tarafaçısından da verilen sözlerin tutulması lazım.” dedi. Löfven, Türkiye’nin AB üyeliğini güçlü bir şeklide desteklemeye devam ettiklerini de vurguladı.

Löfven, Gaziantep’teki terör saldırısını da lanetleyerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye ile teröre karşı her türlü ortak mücadele için varız. Bütün dünya ülkelerine teröre karşı mücadelede çok büyük işler düşüyor. Son yıllarda artan terör olaylarını ancak işbirliğiyle çözebiliriz. Gaziantep’te teröre kurban gidenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum.”

yeniçağgazetesi

 

About armadmin 9321 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.