anadoluverumelimedya.com

Hollanda’dan ayrılık sinyali

Hollanda’nın en büyük üçüncü partisi Özgürlük Partisi, ülkenin AB’den çıkarılması için referandum projesi üzerinde çalışıyor. Projenin başarılı olması durumunda Rusya’ya yönelik yaptırımların kaldırılması amaçlanıyor.

Reklam alanı

Sputnik’İn haberine göre Brexit’in ardından AB’deki çatlaklar artıyor. Hollandalı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders’ın açıklamalarına göre, ülkenin AB’den çıkarılmasına yönelik bir referandum hazırlanıyor. Projenin başarılı olması durumunda da Moskova ile ilişkilerin düzeltilmesi ve öncelikli olarak Rusya’ya uygulanan yaptırımların kaldırılması planlanıyor.

İzvestiya gazetesine konuşan Wilders, “Son aylarda yaşanan olaylar, AB ile üyeliğimiz konusunda bir referandum düzenlenmesi konusunun acilen çözüme kavuşturması gerektiğini gösterdi. Brüksel, bize kiminle ekonomik veya siyasi ilişkiler kuracağımızı dikte etmemeli” dedi.

‘RUSYA İLE İLİŞKİLERİN DÜZELTİLMESİ ÖNCELİKLİ’

Wilders ayrıca “Rusya ile ilişkilerin düzeltilmesi, ülkemiz ticareti için öncelikli bir konu. Zaman zaman anlaşmazlıklar olsa da ülkemiz yüzyıllardır varlığı boyunca yalnızca işbirliğinden fayda gördü. Bu bağlamda Rusya karşıtı yaptırımların kaldırılması, refah içinde bir gelecek için şart” ifadelerini kullandı.

‘AB YAYILMACI BİR CANAVAR’

Brüksel’in yalnızca kendi çıkarlarına yönelik kararlar aldığını, insanların taleplerine kulak vermediğini belirten Wilders, “AB yalnızca bölgemizi işgal eden yayılmacı bir canavar değil, ayrıca sosyal sistemimizin, kimliğimizin ve demokrasimizin hırsızı. Bu gidişatın durdurulması için tek yol AB’den çıkmak. AB’den ayrı olduğumuzda her kararın hukuksal statüsü garantilenecek, ekonomik anlamda da Rusya ile ilişkilerimiz ve ticaretle daha da güçleneceğiz” dedi.

Odatv.com

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.