anadoluverumelimedya.com

İsrail Anlaşmasında saklanmak istenen maddeler

Reklam alanı

Fethi Yılmaz

Mavi Marmara saldırı sonrasında İsrail’le ilişkilerin düzeltilmesi için imzalanan anlaşmada skandal ifadeler yer aldı. CHP de İsrail ile imzalanan anlaşmaya ilişkin yazdığı muhalefet şerhinde, “Anlaşma, hükümetin daha önce kamuoyuna taahhüt ettiği koşulları sağlamadığı gibi, kurbanların aileleri ve bu çerçevede ülkemiz için onur kırıcı hükümler içermektedir” dedi.

Odatv, Türkiye ile İsrail arasında imzalanan anlaşma metnine ulaştı. Anlaşmada, Türkiye adına Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun, İsrail adına ise Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Dore Gold’un imzası yer alıyor.  “Türkiye ve İsrail, işbirliği ruhuyla aşağıdaki hususlarda mutabık kalmışlardır” denilen anlaşmanın ilk maddesinde, Mavi Marmara’da 10 Türkiye vatandaşının öldürüldüğü olay için “konvoy hadisesi” deniliyor. Aynı maddenin devamında, “Türk Hükümeti tarafından açılacak bir hesaba ex gratia 20 milyon Amerikan Doları ödeme yapılacaktır” ifadeleri kullanılıyor. Anlaşma maddesinde geçen “ex gratia” ifadesi, “lütuf ödemesi, yükümlülük içinde olmayan para, mecburiyet içinde olmadan yapılan” anlamına geliyor. Yani hükümetin “İsrail’in tazminat ödemeyi kabul ettiği” şeklindeki ifadelerinin aksine, anlaşmada İsrail tarafının ödeme yapmasının “tazminat” olarak kayıtlara geçilmediği görülüyor.

Anlaşma metninde yine hükümetin ifade ettiğinin aksine, Gazze ablukasının ya da ambargosunun kaldırılmasına veya hafifletilmesine ilişkin hiçbir ifade yer almıyor.

CHP: “BU ANLAŞMA, TBMM’YE TAMAMI SUNULMAYAN BİR ÇERÇEVE METNİN BÖLÜMÜDÜR”

CHP, Meclis Dışişleri Komisyonu’nda kabul edilen Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail Devleti Arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısına muhalefet şerhi yazdı.

CHP’nin yazdığı muhalefet şerhinde şu ifadeler yer aldı:

“Öncelikle belirtmek isteriz ki, biz Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesini destekliyoruz.

Ancak, söz konusu anlaşma, hükümetin daha önce kamuoyuna taahhüt ettiği koşulları sağlamadığı gibi, kurbanların aileleri ve bu çerçevede ülkemiz için onur kırıcı hükümler içermektedir. Türkiye, hatalı olarak ilan ettiği kırmızı çizgilerden geri adım atmak zorunda kalmıştır.

“İSRAİL’LE İMZALANAN TÜM BELGELERİN SUNULMADIĞI ANLAŞILMAKTADIR”

TBMM’ye bu anlaşmanın ana çerçevesini oluşturan mutabakat notu başta olmak üzere, İsrail’le imzalanan tüm belgelerin sunulmadığı anlaşılmaktadır.

Türkiye ile İsrail arasında imzalanan bu anlaşma, TBMM’ye tamamı sunulmayan bir çerçeve metnin bölümüdür. Bu nedenle komisyonda eksik bir tartışma yürütülmüştür. İsrail’in Türkiye’ye tazminat ödemediği ancak 20 milyon doları ‘lütfettiği’ anlaşılmıştır. İsrail, bu anlaşmayla, asıl amacı olan Mavi Marmara saldırısında görev alan vatandaşlarını Türkiye’deki hukuki ve cezai süreçlerden korumayı başarmıştır. Gazze ablukasının kaldırılmasına yönelik hiçbir ifadenin yer almadığı anlaşma Türk dış politikasının ne kadar yanlış yönetildiğinin bir örneği olarak tarih sayfalarındaki yerini alacaktır.”

İşte o anlaşmanın Türkçe, İbranice ve İngilizce metinleri:

Fethi Yılmaz

Odatv.com

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.