anadoluverumelimedya.com

MHP’YE VE DENİZ BAYKAL KASETİ SORUŞTURMASINDA 89 GÖZALTI KARARI ÇIKTI

MHP'ye ve Deniz Baykal Kaseti soruşturmasında 89 gözaltı kararı çıktı

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ve bazı eski MHP Genel Başkan yardımcıları ve milletvekillerine ait olduğu ileri sürülen görüntülerle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, 89 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi, bu kişilerden 36’sı gözaltına alındı, 53 şüpheli aranıyor.

Kaset soruşturmasında 89 gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ve bazı eski MHP’li milletvekillerine ait olduğu ileri sürülen görüntülerle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, 89 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosunda görevli cumhuriyet savcısı, soruşturma kapsamında şüpheli bulduğu 170 kişiden 89’u hakkında gözaltı kararı verdi. Hakkında gözaltı kararı verilen 89 kişiden 36’sı gözaltına alındı, 53 şüphelinin yakalanması çalışmalarına da devam ediliyor.

Reklam alanı

Anadolu Ajansı, dosyanın şüphelisi 31 kişinin halen başka suçlardan tutuklu olduklarını, 50 şüphelinin de gözaltına alınmaksızın ifadelerinin alınması için Ankara Emniyet Müdürlüğüne talimat yollandığını duyurdu.

Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen ve internete 2010’da konulan video nedeniyle, Deniz Baykal 10 Mayıs 2010’da CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa etmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Deniz Baykal’a ait olduğu ileri sürülen görüntülerle ilgili soruşturma başlatmıştı.

Bu soruşturma ve 2011’de bazı isimlerin MHP’den istifasına yol açan görüntülerle ilgili soruşturma dosyaları geçen aylarda, “Özel hayatın gizliliğine yönelik eylemlerin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin şüpheler” üzerine birleştirilmişti.

Savcılığın birleştirme kararında, şu ifadeler yer almıştı:

“Müştekilere ait olduğu iddia edilen ve internet ortamında yayınlanan video görüntülerini çeken, internet ortamında yayınlanan olay faillerinin eylemlerinin icrasındaki benzerlikler gözetildiğinde aynı örgütsel yapı tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin beyanlar, deliller elde edildiği ve bu yönüyle her iki soruşturma evrakı arasında fiili ve hukuki irtibat bulunduğu anlaşıldığından, her iki soruşturma evrakının birleştirilmesine karar verilmiştir.”

kurultay

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.