anadoluverumelimedya.com

İncirlik Üssü Türk komutanı sivillere ’görev dağılımı’ yapmış

INCIRLIK KOMUTANI TUGG. VAN DARBEDEN BIR GUN ONCE 25 SIVIL ILE TOPLANTI YAPIP USSUN GIZLI NOTLARINI DA GEZDIRMIS. (FOTO: ADANA, DHA)

Orhan APAYDIN/ADANA, (DHA)

Reklam alanı

Ankara ve İstanbul’da cuntacıların kontrolündeki uçaklara havada yakıt ikmali yaptıran, darbe başarısız olunca da ABD’den ’sığınma’ isteyen İncirlik Komutanı Tuğgeneral Van’ın hem 15Temmuz’dan önceki gün yaptığı, hem de 8 gün sonra yaklaşık 400 kişi ile yapacağı toplantının detayları belli oldu. Soruşturmada elde edilen bilgilere göre, 14 Temmuz’da gündüz saatlerinde çeşitli mesleklerden 1’i kadın 25 dolayında çoğu işadamı ile önce karargahında toplantı yapan Van, “Gelecek günler çok güzel olacak, merak etmeyin” dedi. Ardından da yarı şaka yarı ciddi bir ifade ile bir kaç kişiye dönerek, “Sen belediye başkanı olmak istemez misin?”, “Sen başhekim olmak istemez misin?” dedi.

Tuğgeneral Van, güçlü olduğunu kanıtlamak için toplantı yaptığı gruba uçak hangarlarını, mühimmat depolarını, ’gizli’ bazı özel yerleri gezdirip, bunlarla neler yapılabileceğini anlattı. Böylece toplantıya katılanlara hem gücünü gösterdi, hem de onlara güvendiğini ortaya koydu.

Tuğgeneral Bekir Ercan Van’ın, bir ay önce de yine benzer toplantı yaptığı bilgilerine ulaşıldı.

İncirlik Üssü’nde, Tuğgeneral Van’ın düzenlediği bu toplantılara katılan kişilerin FETO örgütüyle bağlantıları olup olmadığı araştırılırken, İncirlik Üssü imamının da firardaki sivil bir kişi olduğu belirlendi.

SIKLAŞAN YABANCI HEYET GEZİLERİ

İncirlik’e son 2 ayda olağanın dışında ve sıkça yabancı heyetler geldiği de soruşturmada dikkati çekti. ’Nezaket ziyareti’ ya da ’turistik gezi’ görünümündeki bu heyetlerin tümünün Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Can Van ile görüşmeler yaptığı, o tarihlerde dikkat çekmemekle birlikte bir anlam verilemediği belirtildi.

İstanbul’da yakalanan sivil bir darbecinin itiraflarında ise bu heyetlerde bulunanların İran, Irak,Suriye ve ABD’den istihbarat elemanları olduğu, askerlerin ise sivil kıyafetle geldiği, darbe sonrası gerektiğinde bu ülkelerden silahlı milisler getirilmesinin görüşüldüğü iddiaları yer aldı.

6 TOPLANTI YAPMIŞ

İncirlik Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van’ın benzer toplantıları son zamanlarda ayrı  grupları davet ederek en az 6 kez yaptığı da belirlendi. Ancak kendisine yakın grupların ortaya çıkmaması için, ’protokol gereği’ gibi farklı iş adamları ve odalara mensup kişileri de davet edip üssü gezdirdiği, sempati yaratıp, yakından tanımaya çalıştığı belirlendi. Bu toplantılara toplam 300’e yakan serbest iş yapan kişinin katıldığı, 23 Temmuz’da yapacağı 400 kişilik toplantıya da bu kişileri davet ettiği anlaşıldı. Bu toplantılara katılan bazı iş adamları, bir askeri yetkilinin davetinden gurur duyarak katıldıklarını, çok az sivilin gezdiği İncirlik Üssü’nün detaylı programla kendilerine gezdirilmesinde bir kasıt olabileceğini akıllarına getirmediklerini söyledi.

milliyet

About armadmin 9321 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.