anadoluverumelimedya.com

NATO zirvesinde Erdoğan Merkel gerginliği

NATO zirvesinde Merkel ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arasında büyük anlaşmazlık çıktı. Spiegel Online gibi önde gelen Alman gazetelerinin internet siteleri haberi “NATO zirvesinde skandal” diye duyurdu.

Reklam alanı

Türkiye ile Almanya arasında İncirlik’teki Alman askerlerini ziyaret etmek isteyen milletvekillerine Türk hükümeti Ermeni tasarısı nedeniyle ziyaret izni vermemesi krize dönmüştü.

Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Alman milletvekillerinin İncirlik’i ziyaretine izin vermesini istedi. Ancak Erdoğan, Merkel’in bu talebine beklenmedik bir karşı taleple yanıt verdi. Erdoğan, Merkel hükümetinin Ermeni tasarısını desteklemediğini açıklamasını istedi. Bu açıklama yapıldıktan sonra milletvekillerinin İncirlik’i ziyaret edebileceğini söyleyen Erdoğan, böylesine sert ve terslenmeyle karşılaşan Merkel, “karşılıklı diplomatik pozisyonlarımızı belirledik” diyerek diplomatik bir dille durumu kurtarmaya çalıştı. Alman gazeteleri yaşanan bu gelişmeyi “Erdoğan Merkel’i tersledi” ve “NATO zirvesinde skandal” başlıklarıyla okuyucularına duyurdu.

Odatv.com

About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.