anadoluverumelimedya.com

İngilizler Brexit çözümünü buldu

İngiltere’de Mishcon de Reya adlı avukatlık bürosu, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma sürecinin Parlamento’nun onayı olmadan başlatılamayacağını savundu.

Reklam alanı

BBC Türkçe’nin haberine göre bir grup iş adamı ve akademisyeni temsil eden avukatlık bürosu, Parlamento’da tartışılmadan ve oylanmadan, bir Başbakanın 50. maddesini işleme koymasının yasadışı olacağını ifade etti.

Mischon de Reya, sürecin yasalara uygun işlemesi için hükümet yetkilileriyle de iletişime geçti.

BBC’nin hukuk muhabiri Clive Coleman’a göre Mishon de Reya, bir başbakanın yürütme yetkililerini kullanarak süreci başlatmasının İngiltere’nin AB üyesi olduğu 1972 yılında alınan parlamento kararının çiğnenmesi anlamına geleceğine inanıyor.

Hukuk bürosu, parlamentoda onaylanan bir yasanın yalnızca yine parlamentoda alınacak başka bir kararla, anayasaya uygun şeklide değiştirilebileceğini ve başbakana da parlamento onayıyla yasal yetki verilebileceğini söylüyor.

BBC muhabirine göre, bu adım teoride parlamentoda AB’de kalmaktan yana oy kullanan milletvekillerine AB’den ayrılık sürecine engel olma şansı tanıyabilir ancak referandumda ‘AB’den ayrılma’ kararı çıktığı için anayasal olarak “uygulanması zor bir adım olarak görülüyor.”

 

Coleman, parlamentonun ulusal referandumla garanti altına alınan ‘AB’den Ayrılma’ kararını hiçe sayıp başbakana ‘boşanma sürecini’ başlatması için yetki vermeyi reddetmesinin anayasal olarak ‘tasavvur edilmesi zor olacağı’ yorumunu yapıyor.

‘PARLAMENTO ONAYI OLMAZSA YASADIŞI’

Mishcon de Reya hukuk bürosundan Kasra Nouroozi, “Hükümetin yasal katiyete sahip olması, İngiltere Anayasası’nın korunması ve daha önce benzeri görülmemiş bu şartlarda Parlamentonun egemenliği için doğru süreci izlediğinden emin olmalıyız” dedi.

Nouroozi, ‘referandumun sonuçlarına dair bir şüphe’ olmadığını belirtti ancak yasal sürecin izlendiğinden emin olmaları gerektiğini ifade etti.

Nouroozi, “Referandumun sonucu yalnız başına yasal olarak bağlayıcı değil ve mevcut veya gelecek başbakanın Parlamento’nun onayı olmadan 50. Maddeyi işleme koyması yasadışı. Tüm İngiltere vatandaşları için bunun usulüne uygun yapıldığından emin olmalıyız. 50. Madde, Parlamento’da tam olarak tartışılmadan ve oylanmadan işleme konamaz” diye konuştu.

AB liderleri ise İngiltere’nin Birlik’ten ayrılma sürecini uzatmaması gerektiğini görüşünde. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker İngiltere’nin 50. Maddeyi faaliyete geçirmek için ‘aylarca düşünmemesi gerektiğini’ ifade etti.

Lizbon Anlaşması’nın 50 maddesinin işleme konmasıyla başlayacak iki yıllık ayrılık müzakereleri sürecinin uzatılması, yalnızca diğer 27 üye devletin oybirliğiyle alacağı kararla mümkün olabilir.

Eğer süreç uzamazsa, İngiltere iki yıllık müzakere sürecinin ardından AB üyeliğine son verecek.

İngiltere Başbakanı David Cameron, referandumdan ayrılık kararı çıkması üzerine Ekim ayında görevini yeni başbakana teslim edeceğini ve 50. Maddeyi de yeni başbakanın işleme koyması gerektiğini söylemişti.

Odatv.com

About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.