anadoluverumelimedya.com

Savcı Bharara Cengiz Holding Yöneticisi İçin Yakalama Kararı Çıkarttı

17 Aralık operasyonlarında internete sızan ses kayıtlarında ”Milletin a… koyacağız” sözünü ettiği duyulan, işadamı Cengiz’in Mossack Fonseca üzerinde altı off-shore şirketi bulunuyor.Bu şirketler için aracılık faaliyeti yürüten ve imza yetkisi olan Şeref Doğan Erbek’in hakkındaysa savcı Bharara’nın talebiyle 70 yıl hapis istemiyle tutuklama kararı bulunuyor.

Reklam alanı

Bu kararın gerekçesiyse Bharara’nın 10 Eylül 2015’te başlattığı soruşturmaya göre ABD borsalarına Çinli şirketleri getiren New York Global Group’un sahibi Benjamin Wey’in finansal danışmanlığını yaparken, 2007-2010 arasında gizli anlaşmalarla bu şirketlerin piyasa fiyatı ve talebi üzerinde manipülasyon yaptığı iddiası.

Cumhuriyet’ten Pelin Ünker’in haberine göre, suçlamaları reddeden Erbek, yeterli kanıt bulunmadığını ve suçlamaların bu yıl içinde düşeceğini savunuyor.

İsviçre’nin Cenevre kentinde yaşayan Erbek, Cengiz’in şirketlerinin belgelerini de buradaki ofisinde tutuyor. Cengiz’in banka hesapları Garanti Bankası ve Akbank’ın Amsterdam şirketlerinde bulunuyor. Off-shore şirketlerinin merkeziyse Niue ve Britanya Virjin Adaları. Cengiz, bu şirketler üzerinden her tür alım-satım, gümrük anlaşması, para aktarımı ve off-shore işlemlerini yapıyor.

 

ŞİRKETİN ÇALIŞTIĞI BELEDİYELER ARASINDA ANKARA VE İSTANBUL DA VAR

Cengiz’in 200 bin hisseden 40 binini elinde tutttuğu Bonito International şirketinin diğer ortakları Ahmet Can Gümüşoğlu ve Mehmet Hakan Akkaya. Bahama merkezli IPCO S.A, Cengiz Özçelebi ve Eurostock AG de şirket hissedarları arasında.

Can Gümüşoğlu, Mehmet Hakan Akkaya ve Cengiz Özçelebi, İTO sicil kayıtlarına göre Balen Makina Enerji İnşaat Sanayi şirketinin sahipleri. Şirket aralarında İstanbul, Ankara, Konya, Rize, Malatya ve Konya Büyükşehir belediyelerinin de bulunduğu AK Partili belediyelerle çalışıyor.

 

Cengiz’in diğer off-shore şirketleriyse şöyle:

* Digital European Company Ltd.: 2004’te Galler’in başkenti Cardiff’te kuruldu.

* Mec Metal Equipment & Consultancy Co: 6 Temmuz 2006’da Londra’da kuruldu. Şirketin yüzde 99’u Cengiz şirketlerinden Bonito International Inc’ye, yüzde 1’i Britanya’daki ortağı Merlan Investment and Services Limited’a ait.

* Copal Trading and Consultancy: 10 Temmuz 2008’de kuruldu. Bu şirketin de yüzde 1’i Britanyalı Pluto Overseas Trading Limited’e ait.

* Rockcore Minerals and Metals Corporation: 23 Eylül 2008’de kuruldu. Şirketin yüzde 99 hissesi Britanya Virjin Adaları merkezli Tawler Business’e, yüzde 1 hissesi de Londra merkezli Rockcore Minerals and Metals Investment Ltd şirketine ait.

* Greycastle Enterprises Ltd: 2 Aralık 2009’da Britanya Virjin Adaları’nda 50 bin dolarlık sermayeyle kuruldu. Bu şirket için Mehmet ve Ekrem Cengiz, Garanti Bankası Amsterdam şubesinde hesap açtırmış.

Cumhuriyet

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.