anadoluverumelimedya.com

İngiltere’deki kararın ardından aşırı sağcılar sıraya girdi

Birleşik Krallık’ta dün yapılan Avrupa Birliği referandumundan ayrılma kararı çıkması Avrupalı aşırı sağcı liderleri umutlandırdı.

Reklam alanı

Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) Lideri Marine Le Pen, referandum sonuçlarının resmen açıklamasının ardından ülkesinde de referandum yapılması çağrısında bulundu.

Le Pen, Twitter’daki resmi hesabında “Özgürlüğün zaferi. Tıpkı yıllardır istediğim gibi. Şimdi referandum sırası Fransa’da ve diğer AB ülkelerinde” yorumunu paylaştı.

Yazdığı yorum sadece birkaç saat içinde binlerce kez paylaşılan ve beğenilen Le Pen, profil fotoğrafına da Birleşik Krallık bayrağı koydu.

WILDERS: SIRA BİZDE

Hollandalı aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders de sonucu memnuniyetle karşıladı. AB karşıtı görüşleriyle bilinen Wilders, benzer referandumun zaman kaybetmeksizin bir an önce Hollanda’da yapılmasını isteyerek, “Şimdi sıra bizde”  diye konuştu.

Wilders, Hollanda’da gelecek sene yapılacak genel seçimlerdeki temanın büyük ihtimalle bu referandum konusu olacağını öne sürdü.

SALVINI: TEŞEKKÜRLER BİRLEŞİK KRALLIK

İtalya’da AB karşıtı tezlerin en güçlü savunucusu durumunda olan Kuzey Birliği Partisi’nin (Lega Nord) lideri Matteo Salvini, referandum sonucu kesinleşince sosyal medyadaki hesabından konuya ilişkin açıklama yaptı.

İngiltere’nin ayrılma kararını şimdi kendilerinin de izlemeleri gerektiğini savunan Salvini, “Yaşasın özgür vatandaşların cesareti. Kalp, akıl ve gurur, yalan, tehdit ve şantajı yeniyor. Teşekkürler Birleşik Krallık. Şimdi sıra  bizde” ifadelerini kullandı.

Bulgaristan’daki üç partili koalisyon hükümetine dışarıdan kilit destek veren ırkçı ve aşırı milliyetçi Vatansever Cephe (PF) Koalisyonu Eş  Başkanlarından Valeri Simeonov ise kararı bir trajedi olarak görmediğini söyledi.

Simeonov, “AB’nin dağılacağını düşünmüyorum. Her zaman kendi fikirlerini devam ettiren İngilizler, kendi para birimini bile korumayı başarmıştı. AB’nin tüm olumlu yönlerinin kaybolması şart değil. Ben bunu bir trajedi olarak görmüyorum” dedi.

Resmi sonuca göre, yüzde 72 katılımlı referandumda 17 milyon 410 bin 742 kişi AB’den çıkılması yönünde oy verirken, 16 milyon 141 bin 241 seçmen de  AB’de kalınması yönünde oy kullandı. Buna göre halkın yüzde 52’si AB’den çıkılması, yüzde 48’i AB’de kalınması yönünde oy verdi.

Öte yandan İngiltere Başbakanı David Cameron ise AB’den ayrılma kararının çıkmasının ardından ekimdeki parti kongresinde görevi bırakmak istediğini açıkladı.

Başbakanlık ofisi önünde referandum sonuçlarına ilişkin açıklama yapan Cameron, “İngiliz halkı AB’den çıkma kararı verdi ve bu karara saygı gösterilmeli” dedi.

milliyet

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.