anadoluverumelimedya.com

Mümtazer Türköne: Yargıda tasfiye yapılamayacak

Cemaat’in gazetesi Yarına Bakış’ın yazarı Mümtaz’er Türköne AKP’nin artık güç kaybettiğini ve yargıdaki tasfiyeyi yapamayacağını iddia etti.

Reklam alanı

RS FM’de Yavuz Oğhan’ın hazırlayıp sunduğu‘Bidebunudinle’ programında konuşan Mümtaz’er Türköne, yüksek yargı mensuplarının tasfiyesine ilişkin yeni düzenlemenin büyük sermaye gruplarını ilgilendirdiğini belirterek “Yüksek yargının tasfiyesinin gerçekleşeceği noktasında emin değilim” dedi. Türköne ayrıca, iktidar içindeki özellikle Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevden ayrılması sonrasında “yönetememe krizi” yaşadığını iddia etti.

Toplumdaki tansiyonun düşmesi ve çatışmaların uzlaşımı için güçlü adalet duygusunun oluşması gerektiğini söyleyen Türköne, “Kamuoyu şunun farkında; iktidara yakın kesimler mağdur olduğu zaman yargılamada örgütlü suç diye bir şey çıkmıyor. Ama iktidarı eleştirenlerin yargılaması söz konusu olduğunda TCK’da ne kadar madde varsa savcılar sıralayıp soruşturma açıyorlar. Toplumu kavgadan, çatışmadan uzak tutmak için çok güçlü bir adalet sistemin varlığına inanç gerekir. Ben yargıdan gelen sinyallerin de toplumda kendi içinde var olan barışı tahrip etmeye yönelik olduğu endişesini taşıyorum. Yargıya güven çatışmaları engelleyecek en önemli faktördür” ifadelerini kullandı.

Odatv.com

 

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.