anadoluverumelimedya.com

İsrail- Türkiye görüşmelerinde hepimiz kandırılıyoruz

Uzun süren dargınlıkların en güzel tarafı barışma sürecidir.

Reklam alanı

Ama bunu başka türlü de sormak mümkündür. Madem barışacaksınız ne halt etmeye darıldınız ki?

İsrail ile Türkiye arasındaki gerginlik ve neredeyse yılan hikayesine dönebilecek olan uzlaşma görüşmeleri son safhasına ulaştı deniyorsa da halen taraflar bir birlerine farklı salvolar atarak. Basın yolu ile yarı açık yarı kapalı mesajlar vererek kendilerince bir siyaset yürütüyorlar.

Eh bizleri de salak veya keriz sanıyorlar ki bu anlamsız oyunu oynamaktan da vazgeçemiyorlar.

Komiklikleri sıralayalım isterseniz:

Türkiye (bence Erdoğan dersek daha doğru) uzlaşmak için 3 ana şart ortaya koymuştu.

 

1-   Özür Dilenecek.

2-   Tazminat Ödenecek.

3-   Gazze’deki deniz ablukası kaldırılacak.

İsrail hadi buna da Natanyahu Hükümeti diyelim söyle açıklık getirmişti:

1-   Özür dilendi. Obama’nın huzurunda Erdoğan’a telefon edilmiş ve eh işte öylesi bir özür dilenmiş. Olsun kabul edildiğine göre sorun yok demektir. Çapanoğlu çıkartmaya gerek yok. Sonra yeni Türkçenin azizliği ile ihale üzerime kalmasın.

2-   Tazminat konusu da bir şekilde hal olmuş. 20 milyon dolar bir fona konacak ve o fondan da ölenlerin ailelerine yardım edilecek. Hukuken İsrail direkt olarak Mavi Marmara ölülerine para ödememiş oluyor. Öyle olsa İsrail tarafından öldürülen için tazminat davaları emsal teşkil edebilirdi. İş temiz kıvırıldı bence. Sadece bir ucu açık tabii ki İsrail’i bu kısmı pek ilgilendirmiyor. Ölenlerin ailelerine bu para ulaşacak mı acaba? Eh dini bütün İHH elemanları bu konuda bir yamuk yapmazlar sanırım(!!!)

3-   Gazze’ye deniz ablukasının kalkmayacağı defalarca ve çok açık ve kesin bir lisan ile izah edildi beyan edildi. Sebepleri de yanına kondu. İsrail’in derdi Gazze’ye herhangi bir mal girmekten yoksun bırakmak değildi. Sadece SİLAH ve MÜHHİMAT girişini engellemekti. Nitekim İsrail ile Filistin arasındaki geçiş noktaları arasındaki düzenlemeyi gerçekleştiren COGAT isimli askeri kuruluş’un web sitesi , facebook sayfası hatta film ve videolarından da anlaşılabileceği üzere her gün Gazze’ye İsrail’de ortalama 700-800 TIR (Kamyon dolusu) mal geçmektedir. Bu sütunlar üzerinde de mal çeşitleri ve detayları da defalarca yayınlanmıştır.

4-   İsrail’in uzlaşma talepleri arasında İsrail Ordusu asker ve komutanları aleyhinde açılan davaların düşürülmesi vardı.

5-   İsrail’in son iki yılda koyduğu şartlardan en önemlisi ise Gazze Yurt dışı Komuta Merkezi’nin Ankara’dan kopartılması ve SALAH ARURİ’nin sınır dışı edilmesiydi.

KANDIRMACA NEREDE

Gelelim son durum nedir.

En bariz ve açık olan ve tarafların sanki birbirleri ile kavga ediyorlarmışçasına kıran kırana geçen pazarlıkların son durumu nedir ve kandırmaca nerede?

Öncelikle şunu ifade etmek isterim iki ülkemin arasında kırgınlıkların şeklen ve resmen giderilmesi beni sadece sevindirir. Numaraya da gerek yok diyorum ama bu meslek diplomasi ve siyaset ne yazık ki böyle yürüyor.

Eh bizi inandırmaları gerekir ki bu sonuca ulaşmak için çok uğraştılar. Halbuki iki saatte bitirilebilecek şeylerdi.

1-   Özür dilenmesi tabii ki sözüm ona bir onur meselesi . Hal olduğuna göre dert etmeye gerek yok.

2-   Tazminat konusunda da fiyatta anlaşıldığına göre konuşmak abes. Allah ölenlere rahmet eylesin kalanlara da sabır. Neden öldüler hesabını insanlar kendi kendilerine sorsun artık.

3-   Gazze Ablukasının kalkmayacağı bunu talep eden tarafından da bilinmekteydi ama işte kaçtı ağzından bir kere. Çünkü Mavi Marmara Senaryosunun esasını bu ablukanın kaldırılması teşkil etmekteydi ve asla kabul edilemeyeceği de bu operasyonun baş rolündeki Sayın (Eh işte) Bülent Yıldırım bile bilmekteydi. Hedef bu senaryo ile Gazze ablukasını dünya kamuoyuna taşımaktı. Kısmen de gerçekleştirildi kuşkusuz. Amaç Gazze’ye yardım da değildi ablukayı kırmak ta değildi . Savaş çıkartmak hiç değildi. (Hoş 29 Mayıs 2010 gecesi askeri Burak gemisinin Mavi Marmara konvoyunun kuyruğunda olduğunu İsrail istihbaratı biliyor ve takip ediyordu ama çok şükür bir delilik yapılmadı).Gazze’ye yardım adı altında son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar ile eski elbiseler ve oyuncakların yer aldığı Defne gemisi kaptanı da Gazze’ye silah taşıyan Klos gemisinde ortaya çıktı ve serbest bırakılarak Türkiye ye iade edildi.

ÇÖZÜM ŞÖYLE BULUNDU

İsrail basını da halkı da bunun üzerinde pek durmadı. Odatv olarak bunu gündeme getirdik tabii ki. İsrail anlaşmanın son hali ile Gazze deniz ablukasını kaldırmayacağını ve baştaki noktada kaldığını yineledi.

Peki Türkiye bu şartın yerine getirilmeyeceğini halkına nasıl izah edecek diye çok kafa yoruldu. Çözüm sanırım İsrailli kurmaylardan geldi. Türkiye Gazze’ye bir güç santrali ve bir su arıtma tesisi inşa etsin ve böylece Gazze’nin su ve elektrik ihtiyacına cevap versin. Böylece Türkiye, Gazze halkının yanında olduğunu ve bütün bu hengamenin işe yaradığı izah edilebilsin dendi.

Bunun yanına da çerez olsun diye Türk Yardım mallarının Gazze’ye serbestçe girebileceği uydurması yayınlandı. Halbuki İster Türk isterse Yunan yardım veya ticari malları Aşdod Limanı’ndan Gazze’ye elini kolunu sallayarak girmektedir zaten. Hiç bir engel olmadığı gibi İsrail Gümrük Rejimine uygunluğu olduğu sürece her türlü malın girebileceğini de bu sütunlarda defalarca yazdık.

Yani işin Türkçesi Türk mallarının Gazze’ye veya Batı Şeria’ya girmesi içim herhangi bir özel anlaşmaya gerek yoktur. Zaten Gazze’ye girişi yasak olan ürünleri değil Türkiye İsrail’in kendisi de sokamaz. Silah Mühimmat ve silah ile mühimmat imalatına yarayacak malzemeler sokulamaz.

RESMEN ALDATMACA

4-   İsrail’in talebi olan İsrail asker ve komutanları aleyhinde açılmış davaların düşürüleceği palavrası da İsrail basınında yer aldı ve Türk Hükümetinin bu ahvalde bir parlamento kararı çıkartacağı yazıldı. Bence bu resmen aldatmaca. Çünkü devletler kişi ve kuruluşların açtığı davalara müdahil olamaz ve bağımsız olan (Veya olması gereken) yargıya karışamaz. Olsun İsrail hükümetinin elini rahatlatacaksa aynen Erdoğan hükümetinin elini Gazze numarası rahatlatıyorsa karşılıklı memnuniyet ile işler yürüyecekse bence mahsuru yok. Hani bende yemedim demek işin esprisi olarak bir yerlere yazılı kalsın istedim.

Bu uzlaşma 29 haziran’da sonuca bağlanacak gibi bir hava estiriliyor. Ancak top yuvarlaktır ve 90 dakika henüz bitmedi.

Bu numaraları yemeyen yandaş ve İHH yanlısı basın ne kadar bastıracak ve son günlerde nasıl yayınlar çıkacak ve kimleri nasıl sıkıştıracak henüz bilinmiyor. Son dakikada kim kime “van minutes” çekecek hiç belli değil. Karşıt olan Liberman karşı olmayacağı sözünü vermişti ama unutmayın ki Liberman Putin ile aynı lisanı konuşuyor. Bir çivi koyar mı bir yamuk yapar mı ben emin değilim.

“ARAMIZ BOZUKTU” DİYENLERE HATIRLATMA

İnşallah olmaz. Ha bu arada 2010 yılında 2 milyar dolar olan İsrail Türkiye dış ticaret hacmi 2015 yılında 6 milyar dolar’a yaklaştı önümüzdeki yıllarda hedeflenen rakam 10 milyar dolar. Hani aramız bozuktu diyenlere hatırlatırım. Moses is Moses Business is Business.

Neden barışıyoruz veya neden darıldık başka bir yazımızın konusudur…

Rafael Sadi

Odatv.com

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.