anadoluverumelimedya.com

Bozuk rejimi ile beraber mahkeme önünde hesap vermeli

Alman Yeşiller Eş Genel Başkanı Cem Özdemir, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye politikasını ve “vize anlaşması“nı sert sözlerle eleştirerek “Merkel kendi politik çıkarları için bu anlaşmayı yaptı ve Erdoğan da acımasız bir şekilde bu durumu kullanıyor” dedi.

Reklam alanı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dini değerleri bir araç olarak kullandığını öne süren Özdemir, “Kişisel otoritesini pekiştirmek için yasal ya da yasal olmayan her yolu deniyor. Eğer bir gün iktidardan düşerse, bozuk rejimi ile birlikte mahkeme önünde hesap vermelidir”ifadelerini kullandı.

Cem Özdemir’in Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine yaptığı açıklama şöyle:

“Mültecileri sınır dışı eden, hatta onlara ateş açan, düşünce özgürlüğü ve temel kişi haklarını ihlal eden bir Türk hükümetinin bu tür uygulamalarına göz yumamayız. Bu konuda insan hakları örgütlerinin somut dokümanları bulunmaktadır.

Türkiye’deki Uluslararası Af Örgütü’nün açıklamalarına rağmen CDU- SPD koalisyon hükümetinin olanlara sessiz kalmasına müsaade edemeyiz. Bu konuda BM nezdinde bağımsız komisyonlar kurulmalı.

AB vize muafiyeti konusunda Türkiye’ye yanlış sinyaller veriyor. Bu konuda Yeşiller olarak AB’nin Türkiye ile hileli bir ticaret yaptığına inanıyoruz.

Merkel kendi politik çıkarları için bu anlaşmayı yaptı ve Erdoğan da acımasız bir şekilde bu durumu kullanıyor. Erdoğan gelişmelerden çok memnun. Merkel’in Ankara’ya giderken dizleri üzerine çökmesinden bir muhalefet partisinin temsilcisi olarak büyük üzüntü duyarım.

Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması Türkiye’de Kürt sorununu daha da tırmandıracak. Bununla çatışmaların daha da şiddetli olacağı riski doğdu. Anayasa değişikliği ile Kürt parlamenterlerin dışarıda kalması Türk demokrasisinin bir ayıbıdır.

Erdoğan dini bir araç olarak kullanmaktadır. Kişisel otoritesini pekiştirmek için yasal ya da yasal olmayan her yolu deniyor. Eğer bir gün iktidardan düşerse, bozuk rejimi ile birlikte mahkeme önünde hesap vermelidir.”

Süheyla Kaplan/Almanya

Odatv.com

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.