anadoluverumelimedya.com

Böyle orman kıyımı sömürgelerde bile görülmedi!

Girişime karşı dava açarak tek başına mücadele veren aktivist Kenan Taş, “Bu kanunsuzluğa kimse dur demeyecek mi? Mahkeme kararlarının İCDAŞ karşısında bir hükmü yok mu merak ediyorum” sözleriyle uygulamaya tepki gösterdi.

Reklam alanı

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Değirmencik köyünde İÇDAŞ A.Ş tarafından 360 dekarlık ormanlık alanda kül depolama tesisi kurulması için ilgili imar planında değişiklik yapıldı. Ancak bölgedeki termik santralden çıkacak olan küllerlin depolanacağı alanın yalnızca 360 dekarlık alanı tahrip etmekle kalmayacağı, çevredeki tüm ormanlık alanı yok edeceği öne sürülerek girişim yargıya taşındı.

ŞİRKETİN BİNLERCE DEKAR TAPULU ARAZİSİ VAR, GÖZÜNÜ ORMANA DİKTİ
Değirmencik köyünde yaşayan aktivist Kenan Taş, yasalara aykırı ve usulsüz olarak yapılacağını öne sürdüğü kül depolama alanının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtı. Dava dilekçesinde ilgili şirketin bölgede binlerce dekar tapulu ve boş arazisi olduğunu ileri süren Taş, kül depolama alanının ormanlık bölgede yapılması durumunda ormanların yok olacağını savundu.

DAVALI İDARE SAVUNMA VERMEDİ, MAHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURDU
Davayı gören Çanakkale İdare Mahkemesi, hukuka aykırı bulduğu girişimle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Davalı Çanakkale İl Özel İdaresi’nin savunma vermediğine dikkat çekilen mahkeme kararında, kül depolama alanıyla ilgili yapılan imar planı tadilatında 1/5000 ölçekli nazım imar planı paftalarının hazırlanmadığına dikkat çekilerek,  davanın reddine ilişkin başvurunun da hukuka uygun bulunmadığına hükmedildi.

DAVACI KENAN TAŞ: ‘MAHKEME KARARINA RAĞMEN TAHRİBAT ARTTI’
Mahkeme kararının ardından sahadaki faaliyetin durdurulması ve ormanlık alanın eski haline getirilmesi için kararla birlikte alandaki tahribatı gösteren fotoğraflarla yetkililere başvuran davacı Kenan Taş, ayrıca telefonla da ihbarda bulunduğunu belirterek, “Ancak İÇDAŞ şirketi mahkemenin kararının ardından ormanı tahrip eden faaliyetlerini durdurmadığı gibi, tahribatlarını arttırarak devam ettirdiğini gözlemlemekteyim” diye konuştu.

‘BU KANUNSUZLUĞA KİMSE DUR DEMEYECEK Mİ?’
Orman sahasında yetkili makamlara başvurduktan sonraki tahribatı gösteren fotoğrafları da paylaşan Taş, “Bu kanunsuzluğa kimse dur demeyecek mi? Mahkeme kararlarının İÇDAŞ karşısında bir hükmü yok mu merak ediyorum” dedi.

sol.

About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.