anadoluverumelimedya.com

Türkiye Suriye’ye giriyor

Aydınlık gazetesinin iddiasına göre; ÖzeI Kuvvetler KomutanIığı, Türkiye’nin “kırmızı çizgi” ilan ettiği Fırat’ın batısındaki Cerablus’a girmeye hazırlanıyor.

Reklam alanı

Suriye’de IŞİD’in hakim olduğu bölgeden Kilis’e atılan roketlerle çok sayıda vatandaşın yaşamını yitirmesi üzerine güvenlik önlemleri artırıldı.

Aydınlık gazetesi bugünkü manşetinde IŞİD’in Kilis’i hedef alan roketlerine karşılık TSK’nın sınırdışı operasyon yapacağı öne sürüldü. Türk Özel Kuvvetlerinin IŞİD’i sınırdan uzaklaştırmak için Kilis’in karşısında ve Celablus hattında operasyona hazırlandığı, ön çalışmalara başlandığı iddia edildi.

Sınırda bazı yerler askeri bölge ilan edilirken, bu bölgelere vatandaşların giriş çıkışları yasaklandı. Özel Kuvvetlerde özel eğitimden geçmiş çok sayıda askerin sınırda konuşlandığı, zaman zaman IŞİD’e operasyon düzenlendiği öne sürüldü.

IŞİD SINIRDAN 40 KM UZAKLAŞTIRILACAK İDDİASI

Amacın IŞİD’i sınırdan 40-50 km uzaklaştırmak olduğu ifade edildi. IŞİD’in zor durumda olduğunu vurgulayan kaynaklar, “Son dönemde Türkiye’ye çok sayıda roket atıldı. Birkaç çeşit roket kullanılıyor. Bunlardan menzili 40 km olanlar var. Bu nedenle IŞİD’in sınırımızdan 40-50 km kadar uzaklaştırılması gerekiyor. Düğmeye basıldı. Aslında operasyon başladı demek de mümkün. Obüslerle ve diğer atışlarla karadan süpürme operasyonuna hava desteği de veriliyor. Suriye’de birlikte hareket edilen güçler de harekete geçiyor. IŞİD yerleşik bir güç olmadığı için geri çekiliyor. Zaten IŞİD’in bölgedeki görevi artık sona eriyor. Birçok yerde de zor durumda. Bu nedenle çok fazla direniş gösteremiyorlar” dedi.

‘KONVOY SURİYE’YE GEÇTİ’

Bölge kaynakları Aydınlık’a askeri araç ve zırhlılardan oluşan bir konvoyun Suriye tarafına geçtiğini söyledi. 2 gündür IŞİD mevzilerinden Türkiye tarafına roket atılmadığını ifade eden kaynaklar, bu durumun Özel Kuvvetlerin Suriye tarafındaki faaliyetlerinden kaynaklandığını belirtti.

Odatv.com

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.