anadoluverumelimedya.com

Ümit Özdağ: Bundan Sonra Başbuğ Değil, Ülkücü Ortak Aklı Temsil Eden Genel Başkan Aramalıyız

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Adayı ve Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, bundan sonra başbuğ değil, ülkücü ortak aklı temsil eden genel başkan aranması gerektiğini söyledi.

Ümit Özdağ MHP Üst Kurul Delegeleri ile görüşme yapmak ve projelerini Konyalı Ülkücülere anlatmak için 29 Nisan 2016 Cuma günü akşama doğru Konya’ya geldi. O gün 20:30 da Konya’nın en güçlü sivil toplum kuruluşlarından “Ahde Vefa Turan Derneği”ne yaptığı ziyeretteYeniçağ Gazetesi yazarı Selcen Taşçı da oradaydı.

Reklam alanı

Selcan Taşçı bu tesadüfü bugünkü köşe yazısında şu şekilde yazıya dökmüş:

Oradan bakınca pek inandırıcı gelmiyor kulağa, “yok artık” dedirtiyor farkındayım ama cidden tesadüf!

Tarihini neredeyse iki ay önce netleştirdiğimiz üniversite söyleşisi için gittiğim Konya’da, MHP’nin “Genel Başkan Adayı” olarak il ve delege ziyaretlerini sürdüren Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ’a denk geldim.

İkimiz de aynı gece Konya’da, aynı “ahde vefa”yla aynı derneğe ziyarete gidince…

Pişti işte.

Özdağ’ın, özellikle Irak ve Suriye Türkmenleri için başlattıkları seferberliklerle dikkat çeken, geçtiğimiz aylarda bir konferans vesilesiyle misafirleri de olduğum Ahde Vefa Turan Derneği’ne ziyareti malum yerel mahkeme kararlarının henüz açıklandığı saatlere rastlayınca, soru üstüne soru yöneltildi tabi Özdağ’a;

– Tüzük Kurultayı yapılacak mı?

– Ya sonra?

Özdağ bu konularda hem temkinli hem de soğukkanlı. Kaldı ki hukukçuların da görüş birliğine varamadığı bir hususta siyasi değerlendirmenin gerilimi tırmandırmaktan başka işe yaramayacağı ortada. Sorular ısrarlı olunca, bir anekdotla geçiştiriyor Özdağ; hem güldürüyor, hem de mesajını şakayla karışık veriyor anlayana:

“İki arkadaşımız aralarında konuşuyorlar. Biri diğerine soruyor:

– Senin çocuk nerede okuyor?

– Çad Okyanus Bilimleri Fakültesi’nde…

– İyi de Çad’da okyanus yok ki!

– Türkiye’de de hukuk yok ama fakültesi oluyor işte…

Sonradan öğreniyoruz ki arkadaşımızın oğlu Hukuk Fakültesi öğrencisi… Durum bu…”

Dediğim gibi tesadüf ettim, haber takibi, izlenim aktarımı için gitmedim ama gazeteciyiz denk gelmişken duyduklarımızdan iki satır aktarmadan noktalamayayım Özdağ bahsini.

MHP Tüzük Kurultayı’na dönük yetkisi tartışmalı yerel mahkemelerin “yürütmeyi durdurma” kararları ile AKP MKYK’sında  Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’nun ilçe ve il atamalarına dair yetkilerinin tırpanlandığı haberi peşpeşe gelince şöyle bir uyarıda bulundu Özdağ:

– AKP kısa süre içinde Genel Başkan değişikliğine gidebilir. Genel Başkan değişikliğini takiben de “güven oyu” bahanesiyle bir “erken seçimi” gündeme getirebilir. Ağustos olmadı Kasım’da seçim var. MHP ihtiyacı olan yapısal değişimi seçim öncesinde gerçekleştirmez ve seçime bu haliyle girerse…

Sonrasına dair herkesin bir fikri var herhalde….

Özdağ eretesi gün mesaiaine Konya Kapı Camii’nde kıldığı sabah namazı ile başladı. Konyalı ülküdaşları ile yaptığı kahvaltıdan sonra Konya’da 1060’lı yıllarda CKMP’nin ve 1969’dan sonra MHP’nin il başkanlığını yapan Av. Naci Yıldırım’ın evini ziyaret ederek elini öperek hatırını aldı.

Mevlana Türbesi’nde edilen dualardan sonra konferans vereceği Bera Otel’e geçen Ümit ÖzdağıMHP eski Ankara milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri karşıladı.

Toplantıda konuşan Ümit Özdağ, MHP’nin iktidara hazırlanması gerektiğini söyleyerek, “Bütün organlarla iktidara hazırlamak zorundayız ve bütün organlarıyla iktidara hazırlanan bu partinin Türk milletinin önüne bir iktidar projesiyle çıkması gerekiyor. Türk milletini heyecanlandırması gerekiyor. Türk milletine iktidara yürüdüğünü göstermesi gerekiyor. Milliyetçi hareketin iş ve aş anlamına geldiğini, Milliyetçi hareketin yurtta sulh cihanda sulh anlamına geldiğini göstermesi gerekiyor” dedi.

İktidar projesinin politik, sosyal ve kültürel bir proje olduğunu ifade eden Özdağ, “Bu bir kişinin projesi değildir, bu proje ülkücü ortak aklın projesi olarak Türk milletin önüne konulacak bir projedir. Bu projede il ve ilçe başkanımızın da katkısı olacaktır, belediye başkanımızın da katkısı olacaktır, Ülkü Ocakları başkanımızın da katkısı olacaktır. İktidara gelmek için değişime nereden başlayacağız. Önce genel başkanlık konusundaki anlayışımızdan vazgeçmeliyiz. Başbuğ Türkeş Hakk’a yürüdü. Hareketin kurucusuydu onun başarısı siyasi ölçütlerle değil ancak ideolojinin ortaya çıkışı ve inşası ve ideoloji ileriye taşıyacak kadroları hayata geçmesi ile ölçülebilir. Bütün hayatı boyunca bunun mücadelesini verdi, vefat etti, iki sene sonra iktidara geldi. Kim diyor ki Türkeş partiyi hiç iktidara taşımadı. O mücadelenin sonunda biz iktidara geldik. Ancak bundan sonra Başbuğ aramamalıyız. Bundan sonra ülkücü ortak aklı temsil eden genel başkan aramalıyız. Bir genel başkanımız olmalı ve genel başkan da partiyi iktidara taşımakla mükellef olmalı. Eğer partiyi iktidara taşıyamazsa başarısızdır, istifa etmelidir. Hiçbir belediye başkanlığı seçiminde ikinci olup belediye başkanlığını kaçırdığı halde çok başarılı bir adaydı dediğiniz kimse var mı? Genel seçimlerde bir kişi başarılıdır Başbakan olur. Ülkücü hareket içinden bir başkasını genel başkan çıkartıp iktidara yürümelidir. Bu demokratik bir liderlik olmalıdır. Fikir alan, tartışan, ülküdaşlarıyla beyin fırtınası yapan, il başkanını arayarak şu konuda ne düşünüyorsun ilçe başkanlarıyla görüş diyen, veya doğrudan ilçe başkanlarını makamına davet eden ülkücü ortak aklı temsil etmeyi hedefleyen bir genel başkan olmalıdır” diye konuştu.

“İHANET VE HAİN KELİMELERİNİ ÇIKARACAĞIZ”

Ümit Özdağ genel başkan olursa partiyi nasıl yöneteceğini de açıkladı. Özdağ, “Türkiye’nin en güçlü divanı MHP’de olacak. Ben bütün aday arkadaşları divanda görmek istiyorum. Partiyi ileri taşıma konusunda herkesin açıkça fikrini belirttiği bir ortam olmalı. Arkadaşlarımız görüşlerini açıkça söylemeli, o arkadaşımıza başka bir arkadaşımız cevap vermeli ve bunların hepsi yazıya dökülmeli ve sonuçta onların içinden yapacağımız tartışmalarla bir ortak kanaat oluşturulmalı. Genel başkanlık anlayışımda benim yol arkadaşım olmayacak, sadece ülküdaşım olacak. Ben çok çalışan bir adamım ve ülküdaşlarımdan da çok çalışmalarını isterim. Ben Sabah namazıyla il başkanlarını ararım. İl başkanı aradığımda, il başkanları ilçe başkanlarını arar parti böylece sabah namazıyla çalışmaya başlar. İktidara gelebilmek için bunu yapmamız lazım. Tek hedefimiz var iktidar olmak. İktidar ancak ülkücülerin hedefe bir tek ok gibi birleşmesiyle ancak o zaman gidebilirler. Bunu yaparken bir şeyi çok geliştirmeliyiz, o da parti içi demokrasi. Demokrasiden korkmayacağız. Parti içi demokrasi en yüksek değerlerden biri olarak göreceğiz. Kendi lügatımızdan ihanet ve hain kelimelerini çıkartacağız. Her ülkücü hayatında bir kez hain oluyor. Her can ölümü tadıyor her ülkücü de ihaneti tadıyor. İhanet hainlik yok. Görüşlerimiz farklı olabilir, birbirimizi ikna etmeye çalışacağız. Belki yanlış yapan biz olabiliriz, yanlış düşünen biz olabiliriz, bunu ikna yöntemi ile ortadan kaldırmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Özdağ ve arkadaşları konferansın bitimiyle birlikte aldıkları haberler harekete geçerek Konya’dan geçici görevle  Mardin’in  Nusaybinilçesine giden ve keskin nişancı tüfeğiyle vurularak şehit olanYüzbaşı Alper Kalem’in Konya Havaalanında düzenlenen törenine katıldı.

Şehidin kargo uçağı ile baba ocağı Amasya’ya sevkedilmesinden sonra Ümit Özdağ ve yanındaki heyet Taşmedreseli Ülkücüler Derneği’nin düzenlediği toplantıya katılmak üzere Alanya’ya gittiler.

Haber: Tahir Bozkır(Haberiniz – Özel)

 haberiniz
About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.