anadoluverumelimedya.com

WASHINGTON’DAKi TÜRKLERiN ’24 NiSAN’ NÖBETi SÜRÜYOR

ABD’de yaşayan Türklerin, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği önündeki kaldırımı, 24 Nisan öncesinde Ermeni protestoculara bırakmamak için gece gündüz nöbetleri devam ediyor.

Reklam alanı

Her yıl, başkent Washington etrafındaki Ermenilerin, 1915 yılı olaylarının yıl dönümü kabul ettikleri 24 Nisan’da Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği önünde protesto düzenlemelerine karşı Türk toplumu günler öncesinden harekete geçti.

Son yıllarda 23 Nisan’da toplanmalarının aksine, ABD’deki 150’den fazla derneği temsil eden Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TACS) öncülüğünde bir araya gelen Türkiye sevdalıları, bu yıl büyükelçilik önünde pazartesi gününden itibaren eylemlerine başlamıştı.
Ermenilerin sözde soykırımın tanınması taleplerine karşılık yanıtlar verilen bazı afişlerin yer aldığı çadırda Türkler, gelenlere çay ve yiyecek ikram ediyor. Ayrıca elçiliğin önünde büyük Türk bayrakları da açılırken, olumsuz hava şartlarına karşı yanlarında battaniye ve yağmurluk bulunduruluyor.

Şükrü Yavuzer, dönüşümlü nöbetler tutarak kaldırımın bu yıl da Ermeniler tarafından işgal edilmesine müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Bir hafta boyunca mesai bitiminin hemen sonrasında elçilik önüne gelerek gece yarısına kadar nöbeti sürdürmeyi üstlendiğini belirten Yavuzer, “Nöbetlere dünden itibaren başladık. Ermeni yalanlarına karşı ülkemizin birlik ve beraberlik içinde olduğunu hem Ermenilere hem de dünyaya göstermek için buradayız. Bu akşam burada ikinci nöbetimiz, gece yarısına kadar kaldırımdan ayrılmıyoruz, sonra da nöbeti diğer arkadaşlarımıza devrediyoruz. Elçiliğimizin önündeki kaldırıma onların yaklaşmasına müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

Yavuzer, Ermenilerin bu yılki protestolarını cuma günü yapmayı planladıkları duyumunu aldıklarını aktararak, başkent Washington ve çevresinde yaşayan Türklerin cuma günü elçilik önünde hazır bulunmaları çağrısı yaptı.

aa

benguturk

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.