anadoluverumelimedya.com

Çoruh Enerji Planı, BOP’un altyapısının son bölümüdür!…

Yurttaş Mazlum Çoruh : Çoruh Enerji Planı, BOP’un altyapısının son bölümüdür!…

Reklam alanı

11 nolu paylaşımda söyleyeceklerimin hemen hepsini söyledim. Her ne sebepleyse işin bam teli noktasına kimse pek dokunmadı. Barajların boş-görevsiz olmasını değerlendirmenize almadınız. Demek ki inanmadınız. Sonucun, BOP olacağına sizi inandırmak için ne yapmalıyım bilemiyorum. Bildiklerimi söylemeye devam edeceğim. İsterseniz Çoruh Enerji planının coğrafyamızda yaptıklarını gösteren haritayı paylaşalım ve onun üzerinde konuşalım.

Haritada siyah görülenler baraj gölleri. Sarıya boyanmış alanlar bu göllerin yok ettiği kışlaklar ve kışlakları yok edilen insanların terk ettikleri alanlar. Yaklaşık olarak çizilmiştir.

Bu barajlar başladıktan sonra sadece Artvin’inin nüfusu 65 000 kişi azaldı. Bu rakam sadece Artvin içindir. Ben bu kadar olacağını beklemiyordum. Barajların refah yaratacağı söylenmişti.

Henüz barajların hepsi tamamlanmadı. Tamamlanınca ne olacağını artık dağdaki çoban bile biliyor. Ama benim ülkemin okumuşları üniversite bitirmişleri her ne sebeple ise bilemiyorlar(!) Neden diye bana sorarsanız ben ancak şöyle açıklayabilirim: Kafalarımız DSİ örsünde baraj çekiciyle yassılaştırıldığı için.

Bu foto harita bize neler söyler. Onların başlıklarını söyleyeyim sonra o başlıkların içini ayrıca paylaşırız.

Burada sarıya boyanmış alan, BOP haritasında FREE KURDİSTAN’a ayrılan vatan parçasının sınırını söylüyor. Bir ayrıntıya dikkatinizi çekeyim: Altıparmak Barajı.

Bu baraj, yeni kurulmak istenen devletin Karadeniz’e çıkışının batı hattını inşa ediyor. Nereden mi söylüyorum? Gayet basit. Bu planda mühendislik açısından en rezil olan bu barajdır da ondan. Bu barajın desteklediği(!) santralın tesis debisi, 45 metreküp/saniye. Yani saniyede 45 metreküp suyu işleyebiliyor. Peki, bu barajın bulunduğu yerde, Barhal Çayı suların en azgın olduğu ayda, Mayıs ayında, ne kadar su akıtıyor? Söyleyelim: 25 metreküp/saniye. Akşam evine gidecek kadar aklını muhafaza eden herkes anlamıştır dilerim. Bu barajın içinde asla ve asla su beklemeyeceğini anlamak için ne olmak gerekir? Gelir 25 gider 45 neyi bekleteceksiniz?

İçinde bir milimetreküp bekletecek suyu olmayan bu baraj neden yapılıyor? Onu da söyleyelim; isteyen inansın istemeyen kendisine okutulanı tekrar etsin.

Bu baraj Yusufeli ilçesinin en dominant(başat-belirleyici) köyünün merkezini ortadan kaldırıyor. O köy olmayınca o sarı sınır var ya o sarılık, o Karadeniz’e paralel(F tipiyle ilgisi yoktur; aman karıştırmayınız) birinci sıra dağlarının zirvelerine ulaşıyor. Zirveden Karadeniz’e kuş uçuşu 30-35 kilometredir. Dağların arkası sahile yaklaşıncaya kadar boştur. O hat Karadeniz’e ulaşınca “FREE KURDİSTAN(!)’ın” Gürcistan sınırına kadar Karadeniz’e sahili olmuş oluyor.

Bilmem anlatabildim mi? Biliyorum beni felâket ‘okuyucu’su-tellali olarak niteleyenler çıkacaktır. Onların içinde kafasını çalıştırmak isteyenler azıcık bekleyiniz. Anlatacağım…

Neden öyle olması gerektiğini.

Değerli izleyicilerin görüşlerini aldıktan sonra devam edeceğim. Sayın Avar’ tekrar teşekkür ediyorum; sesimi sizlere duyurduğu için

Banu Avar

About armadmin 9321 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.