anadoluverumelimedya.com

Prof. Aziz Sancar’ın, ‘Kız Çocukları için STEM Kampları’ projesi BEÜ’de başladı!

Prof. Dr. Aziz Sancar Aziz Sancar, Harriet Fullbright Institute işbirliği ile Türkiye’nin 7 ilinden 700 ilköğretim 6. sınıf kız öğrencilerinin dâhil olacağı bir eğitim projesi başlattı.

Reklam alanı

STEM (FeTeMM; Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) kampları projesiyle, 6. sınıf kız öğrencilerinin Türkiye’nin farklı illerindeki üniversitelerde gerçekleşecek ve Mayıs ayında sona erecek olan 2’şer günlük programlarda eğitilmesi, fen ve matematiksel yeteneklerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

STEM eğitiminin temelinde, kız öğrencilerin gelecekteki çevreye ve sürdürülebilir kalkınmaya hizmet eden bilim ve teknolojileri oluşturmaya katkı vermesini sağlamanın yanı sıra kız çocuklarına özgüven kazandırarak onlarının iş olanaklarını artmasına yardımcı olmak yer alıyor. STEM eğitim kamplarıyla birlikte, kız çocuklarının eğitimine yönelik toplumsal algıları olumlu yönde desteklenmiş olacak ve bu sayede ülkede yaratılacak olumlu değişimlerin temeli atılacak.

KIZ ÇOCUKLARININ EĞİTİMİ İÇİN STEM’İN ÖNEMİ PANELDE KONUŞULDU 

STEM Projesi kapsamında Bülent Ecevit Üniversitesi ev sahipliğinde iki gün sürecek olan programın ilk günü olan 8 Nisan Cuma günü (bugün) “Kız Çocuklarının Eğitimi için STEM’in Önemi ve Sürdürülebilir Kalkınmaya Etkileri” konulu bir panel gerçekleştirildi.

Üniversitenin Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘Kız Çocuklarının Eğitimi için STEM’in Önemi ve Sürdürülebilir Kalkınmaya Etkileri’ konulu panele, Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan, Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Haluk Güven ve Prof.Dr. Varım Numanoğlu, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (TSÜ) Başkanı Metin Demir, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Aziz Sancar’ın STEM’in ve küresel eğitimin önemini çok iyi anlatan önemli bir rol model olduğunu vurgulayan Coşkun, “2015 Nobel Kimya ödülünün sahibi Aziz Sancar, her fırsatta kızları okula göndermenin önemini vurgulamaktadır. STEM eğitimi; çevreye ve sürdürülebilir kalkınmaya hizmet eden bilim ve teknolojileri geliştirmenin temelini oluşturmaktadır. Öğrencilerin STEM eğitimine olan ilgilerini arttırmak onların bu konularda özgüven kazanmalarını ve iş olanaklarını çoğaltmalarını sağlayacaktır” dedi.

“TÜRKİYE’NİN MUTLAKA İNSAN GÜCÜNE YATIRIM YAPMASI GEREKİYOR”

Türkiye’de 15 yaş grubu kız öğrencilerin, fen ve matematiksel yetenekler alanlarında uluslararası ölçekte yapılan değerlendirmelerde oldukça geride olduklarının görüldüğünü vurgulayan Coşkun, şöyle konuştu:

“Ortaokul ve liseye giden mevcut kız öğrenci sayısını yüzde 1 arttırmak ülkede kişi başına düşen milli geliri yüzde 0.3 oranında arttıracaktır. STEM çocuklarımızın sahip olduğumuz ‘yaratıcılığı’ destekleyerek problem odaklı çalışmaya, çocuklardaki ‘merak’ duygusundan yola çıkarak çözümler bulmaya odaklı bir sistemin adıdır. Matematiği veya Fen Bilimleri’ni ders olarak değil, edinilen bilgilerin, hayatımızda uygulamasına olanak sağlayacak bir bütünlüğü içerir. Bunun içinde en önemli adım disiplinler arası işbirliğidir.”
Coşkun, Türkiye’de 25 yaş ve üzeri kadın nüfusun yüzde 9.4’ü, erkeklerin ise yüzde 1.9’unun okuma yazma bilmediğini ifade ederek, “Kadınların işgücüne katılma oranı yüzde 30.8., erkeklerin iş gücüne katılma oranı ise yüzde 71.5 Türkiye’nin sürdürülebilir büyüme ve kalkınma için en büyük itici gücü insan gücüdür. Türkiye’nin mutlaka insan gücüne yatırım yapması gerekiyor. Bu insan gücüne yatırım noktasında da ana okulu ve ilköğretim en kritik aşama olur” dedi.

Daha sonra Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Abay, TSO Meclis Üyesi Simten Papila ve BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekim Yardımcısı Doç.Dr. Sevil İlikhan, panelde proje hakkında düşüncelerini paylaştı.

STEM KAMPLARI PROJESİNİN İLK PROGRAMI YARIN SONA ERECEK 

STEM Kampları projesinin ilk programı, yarın üniversitenin spor salonunda yapılacak etkinliklerle sona erecek. İnternet üzerinden kayıt yaptıran ilk 100 öğrencinin katılımıyla program eğitmenler eşliğinde uygulanacak programda önce öğrencilerden bir projenin grup içinde yapılması istenecek. Öğrencilerin yaptıkları projeyi sunmalarının ardından kura ile ödüllendirme yapılacak. Kura sonucu 10 öğrenci TÜBİTAK Teknoloji Kamplarına katılacak, 10 öğrenciye tablet verilecek ve bir öğrenci Güney Kore, bir öğrenci de Silikon Vadisinin de içinde olduğu bilim-teknoloji merkezlerini görmek üzere ABD’deki yaz kamplarına götürülecek.

Prof. Dr. Aziz Sancar Kız Çocukları İçin STEM Kampları Tarihleri:

Zonguldak: 8-9 Nisan 2016,

Mersin: 15-16 Nisan 2016,

Şanlıurfa: 22-23 Nisan 2016,

Ardahan: 29-30 Nisan 2016,

Uşak: 6-7 Mayıs 2016,

Ankara: 13-14 Mayıs 2016,

İstanbul: 20-21 Mayıs 2016,

Şanlıurfa’da gerçekleşecek kampa Suriyeli mülteci kız çocukları, Türk kız çocuklarıyla birlikte katılacak.

sozcu

About armadmin 9321 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.