anadoluverumelimedya.com

Avrupa’dan Ermenistan’a soğuk duş

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt, Ermenistan’a işgal altındaki Azeri topraklarından geri çekilme çağrısında bulundu.

Reklam alanı

Başkan Pedro Agramunt, yaptığı yazılı açıklamada, Yukarı Karabağ’daki şiddet olaylarından ve insanların yaşamlarını kaybetmesinden derin endişe ve büyük üzüntü duyduğunu belirterek, ”Taraflara derhal ateşkese saygı göstermeleri ve barışçıl çözüm için müzakerelere başlamaları çağrısı yapıyorum” ifadelerini kullandı.

AZERBAYCAN’IN KARARI MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

Azerbaycan ve Ermenistan’ın 2001 yılında Avrupa Konseyine üye olurken Yukarı Karabağ sorunun barışçıl bir şekilde çözümü için çaba gösterecekleri yolunda taahhütte bulunduğunu kaydeden Agramunt, iki hükümete de şiddetten uzak durmaları çağrısı yaparken, Azerbaycan’ın tek taraflı ilan ettiği duyurulan ateşkes haberini memnunlukla karşıladığı bildirdi.

‘İŞGAL ALTINDAKİ TOPRAKLARDAN ÇEKİLİN’

Agramunt, açıklamasında, ”BM Güvenlik Konseyi kararına uygun olarak Ermeni birliklerinin işgal altındaki Azeri topraklarından geri çekilmeleri çağrısını yapıyorum” ifadelerine yer verdi.

Azerbaycan’a bağlı Dağlık Karabağ, 1991’de Ermenistan tarafından işgal edilmiş ve 1994’te yapılan ateşkes anlaşması çıkan gerginlikler sonucu bozulmuştu.

yeniakit

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.