anadoluverumelimedya.com

AKP hükümeti, eğitimi cemaat ve vakıflara mı devretti?

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Karaman’da  ayyuka çıkan çocuklara yönelik cinsel istismarı Meclis gündemine taşıdı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına kapsamlı bir yazılı soru önergesi veren Yüceer, 4+4+4 eğitim sistemiyle beraber okulların dönüştürüldüğünü, yeni yapılan okulların genelinin İmam Hatip Ortaokulu ya da lisesi olarak planlandığını vurguladı.

Reklam alanı

BAKANLIK DEVRE DIŞI BIRAKILDI, EĞİTİM TÜRGEV’E VE ÖZEL YURTLARA DEVREDİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın İmam hatip okullarının gelişimi ve planlaması konusunda devre dışı kaldığını öne süren Yüceer, bu okulların planlanmasının artık TÜRGEV adlı vakıf ile İlim Yayma Cemiyeti, ÖNDER, Zehra Vakfı, Ensar ve Birlik vakıflarının güdümünde ve yönlendirmeleri ile gerçekleştiğini iddia etti.

BAŞBAKAN BU SORULARI YANITLARSA HER ŞEY ORTAYA ÇIKACAK

Okullarda, özel yurt ve vakıflarda yaşanan istismar olaylarının Devletin gözetim ve denetim görevini yerine getiremediğini ortaya çıkardığını belirten  CHP Tekirdağ Milletvekili, Başbakan Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Milli Eğitim Bakanlığı’nın dernek ve vakıf evlerinde bir gözetim ve denetimi mevcut mudur? Böyle bir denetim yapılmış ise önergenin yanıtlandığı tarihi itibariyle sonuçları ne şekildedir?

-Bu evlerde kalan öğrencilerin genellikle yoksul ailelerin çocukları olduğu da dikkate alındığında bu çocukların eğitimi için yatılı bölge okullarında eğitim görme olanağı neden sunulmamaktadır?

AİLELERİNDEN İZİN ALINDI MI?

-Ensar Vakfı ve KAİMDER, sözü edilen evlerde kalması için çocukların ailelerinden izin almış mıdır? Almış ise sözü edilen uygulamanın mevzuattaki yeri nedir?

-Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’ne (KAİMDER) yakın kişilerin kiraladığı ev ya da evler Milli Eğitim Bakanlığı’nın bilgisi dahilinde midir? Sözü edilen kiralama işlemini gerçekleştirilen kişi ya da kişiler arasında öğretmen, okul idarecisi olan kişi ya da kişiler var mıdır?

-Son 5 yıl içinde MEB’e bağlı okullarda kaç taciz olayı yaşanmış, aynı dönemde kaç yönetici, öğretmen ve idareci hakkında taciz olayları nedeniyle soruşturma açılmış, kaçı hangi cezayı almıştır?

EĞİTİM, CEMAAT VE VAKIFLARA MI DEVREDİLDİ?

-2002’den önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan dönemde Milli Eğitim Bakanlığı’nın bilinçli politikalarla eğitimi vakıf, cemaat ve derneklere bırakıldığı iddiası doğru mudur? Ortaöğretimin zorunlu eğitim kapsamına alınmasının ardından öğrenci yurtlarına olan talep yıllar itibariyle nedir?

-Bakanlığın ilgili dönemde yapmış olduğu yurtların toplam kapasitesi nedir?

-Sözü edilen dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaç adet yatılı Kuran kursu faaliyet göstermiş, halen kaç tanesi faaliyet göstermekte ve buralarda kaç öğrenci barınmaktadır?

-MEB yurt açmak üzere hangi dernek ve vakıflarla protokol imzalamıştır? Söz konusu vakıf ve derneklerin yurtlarında kaç öğrenci kalmaktadır

SIFIR TOLERANS NEREDE?

-Sözü edilen, vakıf, dernek, Diyanet İşleri Başkanlığı yatılı kuran kursunda kaç öğrenci barınmaktadır? Kaçında öğrencilere yönelik taciz, istismar vb. olay yaşanmıştır? Çocuk cinsel istismarına “Sıfır tolerans” iddiasında olan Hükümetiniz adı iddialara karışan Ensar Vakfının Karaman şubesi neden hala açık tutmaktadır?

-2002’den önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kapatılan köy okulu sayısı kaçtır?

KAÇ ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARA MARUZ KALDI

-Son 5 yıl içerisinde yıllara göre ayrı ayrı belirtilmek üzere kaç çocuk cezaevinde cinsel istismara maruz kalmıştır?

-Son 5 yıl içerisinde infaz koruma memurları  hakkında, hangi gerekçelerle disiplin soruşturması açılmıştır? Soruşturma sonuçları ne olmuştur?

-Son 5 yıl içerisinde yıllara göre ayrı ayrı belirtilmek üzere etkinliklerden men edilme, odaya kapatma, teşvik esaslı ayrıcalıkların geri alınması, kapalıya iade gibi disiplin cezaları kaç çocuğa uygulanmıştır ve kaç kez uygulanmıştır?

 Karsigazete.com.tr

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.