anadoluverumelimedya.com

PKK kısa vadede kaybediyor

PKK kısa vadede kaybediyor mu dedim? Ankara’da üste üste üç katliama rağmen mi? Evet… Öyle dedim. Kısa vadede dedim. Orta ve uzun vadede de kaybetmesi BİZ’e bağlı. Tabii Ortadoğu’da orta ve uzun vade öyle uzun yıllar sürmüyor. İkinci yazımda söyleyeceğimin anafikrini de peşinen yazayım. Çıkış yolu, Türkiye’yi Ortadoğu ülkesi olmaktan kurtarıp yeniden Avrupa’nın parçası haline getirmek.

Reklam alanı

Anlatmaya başlıyorum:

1. Bölücü örgütün halk ayaklanması çağrısı tabanda karşılık bulmadı. Örgütün etkin olduğu yerlerde yaşayanlar huzurun bozulmasından örgütü sorumlu tutuyor.

2. Hendek savaşı ve canlı bombalarla yaptığı katliamlar sebebiyle halk tabanını ve sempatizanlarını kaybediyor.

3. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin koordinasyonunda yürüyen asker ve polisin ortak çalışması karşısında askeri anlamda yeniliyor. Bunu gördükçe, militanlarına moral vermek ve bizi de “yenildik” duygusuna sevk etmek için katliamlara girişiyor.

4. Örgütün bel bağladığı şunlar:

a) Suriye’nin kuzeyinde PYD’nin kurmakta olduğu devlet.

b) Kendinden kopan halkı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kazanamaması.

c) Türkiye’de kaybettiği ve devlet tarafından da bir türlü kazanılamayan halk tabanının orta ve uzun vadede Suriye’de kuracağı devleti çıkış olarak göreceği varsayımı.

d) Türkiye’de siyasi iktidarın, katliamları gerekçe gösterip otoriterleşmeye devam etmesi. Çoğulcu katılımcı demokrasi hedefinin giderek uzaklaşması. Kısa vadeli siyasi çıkarlar uğruna iktidar ve muhalefetteki siyasilerin kamplaşmayı sürdürmesi sebebiyle ortak akıl üretilememesi.

Evet, örgüt kısa vadede kaybediyor. Orta ve uzun vadede de kaybetmesi için ne yapmalı?

TERÖRLE MÜCADELE AKILLA VE KARARLILIKLA KAZANILIR.

KONUŞACAĞIZ, ANLATACAĞIZ, HAMASETE DEĞİL FİKİRLERE BAKACAĞIZ…

BEN MİLLETİME GÜVENİYORUM, HALKIN ÖNÜNDE HİÇBİR GÜÇ DURAMAZ.

Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu

Türkiye Barolar Birliği Başkanı

Odatv.com

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.