anadoluverumelimedya.com

Ekvadorlu kadınlar Erdoğan’ı BM’ye şikayet etti

4 Şubat’ta Ekvador’un başkenti Quito’da bulunan Ulusal Araştırma Enstitüsü’nde (IAEN) konferans veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto ettiği için korumaların şiddetine maruz kalan kadınlar, Birleşmiş Milletler’e şikayette bulundu.

Reklam alanı

Korumaların şiddetine maruz kalan Anabell Guerrero, Cristina Cachaguay, Karla Calapaki, Pilar Rassa, Stephanie Altamirano ve Ana Vera, Birleşmiş Milletlere başvurarak Cumharbaşkanı Erdoğan’ı şikayet etti.

Evrensel’den Elif Görgü’nün haberine göre; kadınlar ilk olarak Birleşmiş Milletler Kadın Örgütü’ne (BM Kadın) mektup gönderdiler. Kadın Hakları Ulusal Platformu adına gönderilen mektuptaki görüşme talebi kabul edildi.

BM Kadın Ekvador temsilciliği yapılan görüşmeyi aktaran Karla Calapaki, örgütün kendileriye dayanışma gösterdiğini belirterek, iki öneride bulunduklarını aktardı.

Buna göre kadınlara Kadına Yönelik Her Türlü Ayrımcılığa Karşı Sözleşme (CEDAW) Komitesi’ne şikayette bulunmaları ve BM kadına yönelik şiddet özel röportörü ile görüşmeleri önerildi.

Calapaki, kadın örgütleri ile yeniden bir araya gelerek hangi yolu izleyeceklerini tartışacaklarını belirtti, konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi.

Ekvador basınına konuşan Ana Vera da, Erdoğan’ı bir “savaş suçlusu” olarak gördüklerini söyleyerek, Türkiye’de Kürt halkına yönelik uygulamaların uluslararası kamuoyunda tartışıldığını ifade etti.

http://siyasihaber2.org/ekvadorlu-kadinlar-erdogani-bmye-sikayet-etti

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.