anadoluverumelimedya.com

İstanbul Üniversitesi’ne girip İbni Sina mezunu olmak istemiyoruz

Yükseköğretim kanunu ile bazı kanun ve KHK’larda değişiklik yapan kanun tasarısı, dün TBMM Başkanlığına sunulmuştu. Tasarıyla ikisi vakıf olmak üzere, 15 üniversite kurulacağı açıklanmıştı.

Reklam alanı

İstanbul, Gazi, Karadeniz Teknik, İnönü, Selçuk ve Erciyes gibi üniversitelerin bazı bölümleri ise, yeni kurulacak üniversitelere bağlanacak.

Yeni tasarıyla beraber, İstanbul’da kurulacak olan İstanbul İbni Sina Üniversitesi’ne; İstanbul Üniversitesi’ne ait Diş Hekimliği Fakültesi, Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi, Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi, İletişim, İşletme, Orman, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri ve Veteriner fakülteleri, adı Çapa Tıp Fakültesi olarak değiştirilecek İstanbul Tıp Fakültesi ile bazı meslek yüksekokulları bağlanacak.

TEPKİ GÖSTERDİLER

İstanbul Üniversitesi öğrencileri ise bu duruma tepki gösterdiler.

Konunun, direkt olarak; üniversiteleri, öğrencileri ve akademisyenleri ilgilendirmesine rağmen, hiçbir şekilde kendilerine sorulmadan karar alınmasını şiddetle kınayan öğrenciler, “İstanbul Üniversitesi diye girdiğimiz okuldan İbni Sina Üniversitesi mezunu olarak çıkmak istemiyoruz”dedi.

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, “Üniversitemizin bütünlüğünü, tarihini, geleceğini korumak için bütün öğrencileri dayanışmaya çağırıyoruz” diye belirtti.

İşte #Üniversitemedokunma başlıklı o açıklama:

“Şu an İstanbul Üniversitesi’ne bağlı olan İstanbul Tıp Fakültesi’nin İletişim Fakültesi’nin ve Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’nin, sunulan yasa tasarısıyla beraber, üniversitemizden ayrılması söz konusu. Burada İstanbul ve diğer illerimizdeki önemli üniversitelerin ayrılmasının tarihi bütünlüğü bozmanın dışında, çoğu üniversitenin düzenini bozacağını biliyoruz. Üniversiteleri, öğrencileri ve akademisyenleri doğrudan ilgilendirirken, hiçbir şekilde sorulmadan karar alınmasını şiddetle kınamakla beraber bu durumun karşısında olduğumuzu belirtiyoruz. Eğitim Fakültesi’nin İ.Ü bünyesinden ayrılması Fen-Edebiyat öğrencilerinin kendi üniversitesinden formasyon alma hakkını ortadan kaldırıyor. İstanbul Üniversitesi diye girdiğimiz okuldan İbni Sina Üniversitesi mezunu olarak çıkmak istemiyoruz. Üniversitemizin bütünlüğünü, tarihini, geleceğini korumak için bütün öğrencileri dayanışmaya çağırıyoruz.”

Odatv.com

About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.