anadoluverumelimedya.com

NATO’dan Türkiye’ye üst düzey görev

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Türkiye’nin “çok yüksek hazırlık seviyeli müşterek görev gücü”nun komutanlığını üstleneceğini açıkladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun Irak’ta başlatmayı planladığı eğitim misyonuna Türkiye’nin güçlü destek ifade ettiğini belirterek, “Türkiye devam eden çalışmalara destek vereceğini bildirdi. Türkiye’nin eğitimciler ve personelle katkıda bulunmak istemesini memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.

Reklam alanı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye temaslarını AA muhabirine değerlendirdi. NATO’nun Irak’taki eğitim misyonu hakkında yaptığı görüşmeye değinen Stoltenberg, Türkiye’nin eğitim misyonuna güçlü desteğini ifade ettiğini belirtti. Şu anda planlama sürecinde olduklarını dile getiren Stoltenberg, şu bilgileri verdi:

“Irak’taki eğitim misyonunu umarım temmuzdaki NATO Zirvesinde başlatabileceğiz. Ayrıntılar henüz kararlaştırılmadı. Şu anda Iraklı subayların ve askerlerin eğitilmesini sağlayacak bir eğitim misyonu üzerinde çalışıyoruz. Yapılmak istenen askeri okullar ve akademiler kurulmasıyla Irak’ın kendi kendine yardım edebilmesi için eğitimcilerin eğitilmesi. Bunun yanında kendi savunma ve güvenlik kurumlarını oluşturmalarına yardımcı olmak istiyoruz. Henüz karar verilmiş bir şey yok. Irak ile bunun üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Türkiye devam eden çalışmalara destek vereceğini bildirdi. Türkiye’nin aynı zamanda eğitimciler ve personelle katkıda bulunmak istemesini de memnuniyetle karşılıyoruz.”

Stoltenberg, Türkiye’nin bölgede özel bir rolü bulunduğunu, bölgeyi iyi tanıdığını söyledi. Türkiye’nin ayrıca daha önce de Bağdat hükümeti ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile yakın çalışma içinde olduğunu hatırlatan Stoltenberg, “Bütün bunlar Türkiye’ye NATO eğitim misyonunda faydalı olacak tecrübe ve bilgi sağlıyor.” diye konuştu.

yeniçağ

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.