anadoluverumelimedya.com

Behram Kasımi: ABD’nin hedefinde İran, Türkiye ve Rusya var

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, ABD’nin Suriye rejimine yönelik füze baskınlarının bir hedefinin de “Suriye’deki ateşkesin garantörleri olarak İran, Rusya ve Türkiye arasında çatlak yaratmak olduğunu” öne sürdü.

Haftalık basın toplantısında konuşan Kasımi, üç Batılı ülkenin Suriye rejimine ait tesisleri hedef alan füze operasyonunu “yanlış, savaş kışkırtıcısı  ve tüm uluslararası hukuk ve sözleşmelere aykırı” olarak niteledi.

Reklam alanı

Mehr News’a göre, saldırının İran’ın füze programına baskı oluşturmaya hizmet edip etmeyeceğinin sorulması üzerine Kasımi, “bu tür önlemlerin, İran İslam Cumhuriyeti’nin politikaları üzerinde asla bir etkileri olmaz” karşılığını verdi.

Kasımi, Ortadoğu’daki mevcut zor durumun, ABD’nin “büyük stratejik hatalarının bir sonucu” olduğunu da savunduğu basın toplantısında, füze baskınlarının Astana Süreci üzerindeki etkilerine ilişkin bir soru yanıtlarken de “ABD ve iki müttefikinin aceleci ve akılsızca önleminin başlıca hedeflerinden birinin Suriye’deki ateşkesin üç garantörü arasında bir çatlak yaratmak olduğunu” belirtti. Kasimi şöyle konuştu:

“Belki onlar (ABD, İngiltere ve Fransa) Astana sürecinde elde ettiğimiz başarılarla mutlu değiller ve onların bu son adımı, İran, Rusya ve Türkiye arasında bir çatlak  yaratmak için atıldı.”

Sözcü, “Üç garantör devlet, aralarında bazı görüş ayrılıklarına rağmen terörle mücadelede iş birliğini yapmaya, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve ulusal egemenliğini korumaya devam edecekler” ifadelerini kullandı.

yeniçağ

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.