anadoluverumelimedya.com

‘Hava ölçümü bile yok’

Çanakkale’de çevre dernekleri ile bölge sakinlerinin yıllardır sürdürdüğü çevre mücadelesi sonucunda Danıştay santral projelerine “dur” dedi. Ağan ve Karaburun Termik Santralları projelerine verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu” kararını iptal eden Danıştay hava kalitesi modelleme çalışmalarının raporu hazırlayan ekip tarafından gerçekleştirildiğini ancak bu ekipte meteoroloji mühendisinin yer almamasına dikkat çekti. Çanakkale, Karabiga sınırları içinde, Ağan Termik Santralı ve Karaburun Termik Santralı projelerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 28 Nisan 2015’te “ÇED Olumlu” kararı verilmişti. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Madra Dağı ve Kaz Dağı Belediyeler Birliği ve İda Dayanışma Derneği bölge sakinleriyle birlikte karara karşı dava açtı. Bölge sakinleri “yaklaşık 10 termik santral projesinin gündeme geldiği Karabiga Lapseki başta olmak üzere, yaşam alanlarının Dilovası olmaması” için mücadele ettiklerini belirtti. Çanakkale İdare Mahkemesi davaları reddetti.

Reklam alanı

Düzeltme yolu kapalı

Bunun üzerine davalar Danıştay’a taşındı. Danıştay her iki santral projesinin karşı açılan davaların reddedilmesini hukuka aykırı buldu. ÇED raporunda yer alan ve Karaburun bölgesinde bulunan diğer termik santrallar ile kirletici vasfı yüksek diğer tesisleri de içerir şekilde yapılan hava kalitesi modelleme çalışmalarının raporu hazırlayan ekip tarafından gerçekleştirildiğini belirten Danıştay kararında bu ekipte meteoroloji mühendisine yer verilmediğine dikkat çekti. Kararda “Dava konusu işlemin yargısal denetimi yapılırken mahkemece belirlenen bilirkişi heyetinde de yine bir meteoroloji mühendisinin bulunmadığı anlaşılmaktadır” denildi. Danıştay karar düzeltme yolunun kapalı olduğunu belirterek idare mahkemesinin kararını bozdu.

‘Diğer davalar için de umut oldu’

Çanakkale Barosu’ndan avukat Ali Furkan Oğuz “Danıştay kesin kararı verdi. Düzeltme yolu da kapalı. Bu kararın diğer termik santral davaları ve sonrasında gelebilecek kararlar için de umut verici bir karar olacağını düşünüyorum. Ekoloji mücadelesi için de sevindirici oldu. Türkiye’deki tüm termik santral projelerine karşı açılan davalarda emsal olmasını bekliyoruz. Çanakkale’de zaten çalışan termik santraller var. Onların olumsuz etkileri gözle görülüyor. En çok da çiftçiler etkileniyor. Termik santral projelerinin artması bölgemizi daha da olumsuz etkileyecek” dedi.

 cumhuriyet
About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.