anadoluverumelimedya.com

Suriye Ordusu’ndan PKK/PYD’ye 5 şart, 2 gün süre!

Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’yla Afrin’de köşeye sıkışan PKK/PYD, Suriye Ordusu’nun şartlarını kabul ederek beyaz bayrak çekti. Varılan anlaşmaya göre Suriye Ordusu’na bağlı birliklerin Afrin’e konuşlanarak bölgeyi kontrol altına alması bekleniyor.

Reklam alanı

HMEYMİM’DE GÖRÜŞTÜLER

Afrin’deki PKK/PYD kuvvetleri Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin harekatıyla bugüne kadar bin 641 kayıp verdi. Ordunun ilerleyişini durduramayan PKK/PYD, Suriye Ordusu’nu Afrin’e çağırarak kontrolü ele almasını istedi. Aydınlık’ın bölge kaynaklarından edindiği bilgilere göre, 17 Şubat’ı 18 Şubat’a bağlayan gece Suriye Hükümeti yetkilileri ve PYD’liler Lazkiye’deki Rus üssü Hmeymim’de görüştü. Görüşmede Suriye Ordusu’nun Afrin’e giriş şartları müzakere edildi. Suriye’nin kuzeyindeki PYD/YPG yönetimine danışmanlık yapan Badran Jia Kurd adlı bir yetkili, Reuters Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, PYD/YPG ve Şam yönetiminin, Suriye Ordusu’nun Afrin’e girmesi için anlaşmaya vardığını söyledi. Suriye devlet televizyonunun, bugün geçtiği habere göre ise Suriye Ordusu güçlerinin saatler içerisinde Afrin’e gireceği duyuruldu.

5 ŞART SUNULDU

Suriye Hükümeti’nin görüşmede PKK/PYD’ye Afrin’e giriş için 5 şart sunduğu öğrenildi:

-Afrin’deki bütün resmi kurum ve kuruluşlar devlete teslim edilecek,

-Afrin merkez ve kırsalındaki PKK/YPG’nin konuşlu bulunduğu 52 kilit askeri nokta Suriye Ordusu’na devredilecek.

-Hafif ve ağır bütün silahlar Suriye Ordusu’na teslim edilecek.

-YPG’nin sivillere dağıttığı silahlar Suriye Ordusu’na teslim edilecek.

-18 yaşını doldurmuş askerlik zamanı gelen gençler Suriye Ordusu’na katılacak.

KABUL ETMEYENLER MÜNBİÇ’E GİDECEK

Edinilen bilgilere göre, YPG’nin sivillere dağıttığı silahların tesliminde ve askere alınma şartında görüşmede tam anlaşma sağlanamadı. Suriye Hükümeti yetkilileri bu konuda PYD/YPG’ye çarşamba gününe kadar süre verdi. Şartları kabul etmeyenlerin Münbiç’e geçisine izin verileceği, kalanların ise şartlara uyacağı öğrenildi.

SİVİLLERİN TEPKİSİ TESLİMİYETİ ZORLADI

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre Afrin’deki siviller PKK/YPG’lilere büyük tepki gösteriyor. Afrin’de savaş istemeyen sivillerin üzerinde PKK/YPG’nin zorla silah altına alma ve vergi toplama gibi eylemleri de bıkkınlık yarattı. PKK/YPG’yi teslim olmaya zorlayan durumlardan birisinin de sivillerin bu tepkisi olduğu gelen bilgiler arasında yer aldı.

aydınlık

About armadmin 9321 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.