anadoluverumelimedya.com

AYM kulislerinde neler konuşuluyor

Anayasa Mahkemesi (AYM) Mehmet Altan’ın, Şahin Alpay’ın ve Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki yayın yönetmeni Turhan Günay’ın bireysel başvurularını karara bağlamıştı. AYM, Altan, Alpay ve Günay’ın başvurusu hakkında “hak ihlali” kararı vermişti.

Reklam alanı

AYM’nin bu kararı hükümet ve hükümete yakın isimler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Uzun süre Adalet Bakanı da olan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AYM’nin kararına ilişkin yaptığı açıklamada “Alpay ve Altan kararıyla Anayasa Mahkemesi; anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış; suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir” demişti.

Bozdağ bu açıklamasının benzerini, Can Dündar ve Erdem Gül kararında da yapmıştı.

AYM ÜYELERİ TEPKİLİ

“Hak ihlali” kararı Resmi Gazete’de yayımlanmasına rağmen “tanınmayan”AYM’de, açıktan söylenmese de Bozdağ’ın açıklamalarına da tepki var.

Kulislerde konuşulanlara göre; Bozdağ’ın, aynı gün verilen Turhan Günay kararına hiç değinmediğini söyleyen kimi AYM üyeleri, daha önce verdikleri kararlarda da aynı yöntemin uygulandığını ve hükümetin onlara tepki göstermediğini belirttiler.

“MESELE ESASTAN İNCELEME MESELESİ DEĞİL”

İddia o ki; bazı AYM üyeleri “Demirtaş kararında da ‘esastan’ inceleme yaptık; bunlarda da ‘esastan’ inceleme yaptık. Demirtaş’a ‘ret’ vermemize tepki göstermediler ancak bunlara gösteriyorlar” diye sitem ediyorlar ve ekliyorlar:

“Demek ki mesele ‘esastan inceleme’ meselesi değil. Lehine karar verilen kişilerin hükümetle ilişkileri.”

Odatv.com

About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.