anadoluverumelimedya.com

Sağlıklı gıda üreten küçük üreticilerle tüketicilerin bağı güçleniyor

Market raflarında yer alan katkılı, hileli gıdalara karşı doğal gıdalar çabası büyüyor. Hem sağlıklı beslenmek, hem küçük üreticiyi destekleyerek mevcut sisteme itirazı güçlendirmek artık daha kolay. Hileli gıdalara dikkat çekip sağlıklı ve doğal gıda üreten küçük çiftçileri tüketiciyle buluşturan oluşumlar şu şekilde sıralanıyor:

Reklam alanı

Dayanışma Kooperatifi

İstanbul merkezli faaliyet gösteren Dayanışma Kooperatifi, kısa süre önce web adresi üzerinden satışlara başladı. Hedef üreticiyle tüketiciyi aracısız şekilde buluşturmak, örgütlü bir topluluk oluşturmak. Kooperatif sitesinde yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Kooperatif, üretici ile tüketici arasındaki bir ‘aracı kategori’ değil. Üretici ile tüketicinin doğrudan bağını geliştirecek, örgütlü bir tüketici topluluğu olarak şirket egemenliğinin boyunduruğu altına almaya çalıştığı doğal üretim ve küçük üreticiyi destekleyecek bir örgütlenme ağı.” Kooperatife www.dayanismakoop.com adresi üzerinden ulaşmak mümkün.

Ege Bakkaliyesi

Çanakkale’de faaliyet gösteren Ege Bakkaliyesi, 150’ye yakın doğal ürünü doğal severlerin hizmetine sunuyor. Ege Bakkaliyesi’nden Mustafa Dermanlı, doğal gıda çabasıyla ilgili “Gıda işine yıllar evvel girdiğimizde kendimize bir söz vermiştik, lezzetini bilmediğimiz, tadına bakmadığımız, soframıza koymadığımız hiçbir ürünü satmayacağız demiştik. Ege Bakkaliyesi için de bu sözümüz geçerliliğini koruyor. Bunu, bir iddia veya hedeften öte yapmamız gereken olağan bir şey olarak düşünüyoruz” açıklaması yapıyor. egebakkaliyesi.com web adresi üzerinden Ege Bakkaliyesi’ne ulaşabiliyorsunuz.

Ova Antakya

Ova, kısa süre önce UNESCO tarafından Gastronomi Şehri seçilen Hatay’da, Antakya mutfağını ve Antakya’da temiz gıda üreten küçük çiftçileri tüketiciyle buluşturuyor.

Ova’dan Sevinç Karadağ, kendilerini şu ifadelerle açıklıyor: “Doğanın tahrip edildiği, iklimin değiştiği bir dönemde buna itiraz edenlerin sayısı da artıyor. Ova, bu fikri itirazın bir parçası. Ova, itiraz olduğu kadar üzerinde yaşadığımız verimli toprakların adı. Verimli topraklar yüksek tarımsal potansiyelinin yanında kuruluşundan günümüze kadarki tarihi süreç içerisinde Antakya’nın farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmasına, toplumların asırlar boyunca refah ve barış içerisinde yaşamalarına olanak sağlamıştır. Verimli toprakların farklı medeniyetlerle buluştuğu, Ortadoğu ve Akdeniz’den etkilenen Antakya mutfağının zenginliğini ve burada üretim yapan çiftçileri tüketiciyle buluşturyoruz.” Ova’ya
www.instagram.com/ova.antakya/ İnstagram hesabı züerinden ulaşmak mümkün.

ÇiftçidenEve

ÇiftçidenEve, doğal ve organik ürünler üreten çiftçiler ile sağlıklı beslenmek isteyenleri buluşturan sosyal pazar yeri.

ÇiftçidenEve ekinden Uğur Nursaloğlu, “Tüketiciler ile çiftçileri bir araya gelmesiyle, yüksek aracı paylarını ödemek yerine kaliteli ürünlere uygun fiyatlar ödeyerek ulaşılabilir olması için çalışıyoruz” diyor. Bu oluşuma www.ciftcideneve.com web adresinden ulaşılabiliyor.

Seferi Pazar

Yaşamın kolay olduğu kentlerin uluslararası ağı Cittaslow’un (Sakin şehir) Türkiye’deki ilk temsilcisi ve başkenti Seferihisar Belediyesi, birliğin en önemli kriterlerinden olan ‘Yerel Üreticiyi Destekleme’ kriteri kapsamında hayata geçirdiği üretici pazarı, internet üzerinden Türkiye’yle buluşuyor. Seferihisar Belediyesi’nin himayesinde, Seferihisarlı Kadınların kurduğu S.S. Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin kurduğu “Seferi pazar” Ege Bölgesi’nin eşsiz lezzetlerini uygun fiyata tüketiciyle buluşturuyor. Seferihisarlı küçük üreticilerin ürünlerine seferipazar.com üzerinden ulaşmak mümkün.

Ovacık Doğal

Dersim’in Ovacık ilçesindeki Türkiye’nin ilk ve tek Komünist Partili Belediyesi tarafından üretimi başlatılan organik nohut, fasulye ve bala talep artıyor. Türkiye Komünist Partili Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ürünlere yoğun taleplerin olduğunu söylüyor. Dersim Ovacık Belediyesi’nin doğal ürünleri yoğun talep sebebiyle ovacikdogal.comsitesi üzerinden satışa sunuluyor.

Taze Mutfak

Sağlıklı Gıda Mağazası olarak faaliyet gösteren Taze Mutfak, ayrıca İstanbul Sarıyer’de bir mekana sahip. Sağlıklı beslenmek için yolan çıkan Taze Mutfak ürünlerine https://www.instagram.com/tazemutfak İnstagram adresinden ulaşmak mümkün.

cumhuriyet

About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.