anadoluverumelimedya.com

YSK’den İYİ Parti’ye ret

Meral Akşener öncüşüğünde kurulan İYİ Parti, Yüksek Seçim Kurulu’ndan (YSK) seçmen kütüklerini talep etti. Talebi reddeden YSK, gerekçe olarak da seçmen kütüklerinin seçime katılma hakkı kazanan partilere verilmesini gösterdi.

Reklam alanı

Yüksek Seçim Kurulu, seçmen kütüklerini, talep eden İYİ Parti’ye vermedi. YSK, gerekçe olarak ise seçmen kütüklerinin seçime katılma hakkı kazanan partilere verilmesini gösterdi.

Bu duruma tepki gösteren İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, partilerinin seçime girebilme hakkı kazandığını vurguladı. Çıray’ın konuya ilişkin yaptığı açıklaması şöyle:

 

İYİ Parti Teşkilatlanması ve Seçimlere katılabilmesi hakkında kamuoyuna duyuru.

TANE TANE ANLATALIM Kİ ANLAMAYAN KALMASIN!..

1. İYİ PARTİ Büyük Kurultayını 10 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirmiştir.
2. Bu kurultay 12 Aralık 2017 itibariyle tescil edilmiştir
3. Siyasi Partiler Kanunu, partilerin seçimlere katılmaları hususunu “Siyasî partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunması şarttır. Bir ilde teşkilatlanma, merkez ilçesi dahil o ilin ilçelerinin en az üçte birinde teşkilat kurmayı gerektirir.” şeklinde düzenler.
Md.36 (Değişik: 3420 – 31.3.1988)
4. Buna göre İYİ PARTİ, kanuni yeterlilik sayılan en az 41 ilde ve bu illerin 1/3 ilçelerinde teşkilatlarını tamamlamış ve usulüne uygun olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Yüksek Seçim Kuruluna ulaştırmıştır.
5. Konuya bu noktadan baktığımızda İYİ PARTİ, 12 Haziran 2018 tarihinden itibaren yapılacak her seçime katılma hakkına sahiptir ve bunun aksine bir hukuki engel bulunmamaktadır.
6. Mevcut iktidar bir maraz çıkarır ve hukuk çiğnerse yada İYİ PARTİ’nin seçimlere katılmasını engellemek için 2018’in Nisan veya Mayıs ayında seçim yapmaya kalkışırsa onun da bir çaresi vardır.
Müsavat DERVİŞOĞLU

cumhuriyet

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.