anadoluverumelimedya.com

CHP, linç kararnamesi için AİHM’e gidiyor

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre, CHP Trabzon Milletvekili avukat Haluk Pekşen hükmün iptali için acil koduyla, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracağını açıkladı ve gerekçelerini şöyle anlattı:

Reklam alanı

“Anayasa Mahkemesi (AYM) OHAL döneminde çıkan KHK’ları yargılamam, dediği için bu KHK çıktı ve Türkiye bu kaos düzenine sürüklendi. Burada can alıcı nokta şu ’15 Temmuz gecesi’ demiyor. 15 Temmuz temel eylemini esas alarak, devam eden bütün eylemlere yargılanma engeli getiriyor. Sadece 15 Temmuz’u değil, bugünü ve yarını da kapsıyor. Eylemin türü, şekli hakkında hiçbir sınırlama yok. Sivilin biri bugün çekti birini vurdu. Yasada bir istisna var mı? Cinayet kapsam dışı, diyor mu? Demiyor. ‘Adam FETÖ’cüydü, terör eylemi hazırlığı içindeydi, ben de çektim vurdum’ dediği an yargılanmayacak.

‘BİR GENERALİN KAFASINI KESSE, EMNİYET MÜDÜRÜNE BIÇAK SAPLASA…’

Biri generalin kafasını kesse, emniyet müdürüne bıçak saplasa ve ben burada 15 Temmuz’a karşı direniyorum, dese hiçbir hukuki sorumluluğu yok. Türkiye’de artık hiç kimsenin can güvenliği yoktur. Bu reisin adamlarının düzenidir artık.

İÇ HUKUK YOLLARININ TÜKENMESİ İÇİN ÖNCE AYM
Bugün itibariyle çalışmaya başladım. İki başvuru yapacağım biri AYM’ye, ki onlara bu işi çözecek bir hukuk mahkemesi oldukları için değil, iç hukuk yolunu tüketmek için götüreceğim. İkincisi de AİHM’e acil yargılamayı gerektiren bir konu olarak götüreceğim. Toplumda infial yaratan ve sonuçları itibariyle telafisi imkansız hak ihlalleri sonucu doğuracak bir düzenleme olduğu için, pilot dava olarak götüreceğim. Hatta bunu Strazburg’a gidip, elden doğrudan vermeyi düşünüyorum. Bu tür durumlarda AİHM ivedi yargılama prosedürü uygulayabiliyor.

‘KAOSUN SORUMLUSU AYM’

Yetkim olsa, AYM’yi derhal, hiçbir saniye tereddüt etmem kapatırım ve üyelerin tamamını istisnasız yargıya terk ederim. Bu KHK’nin çıkarılması siyasi iktidardan çok AYM’nin sorumluluğunu gerektirir. AYM bugün Türkiye’nin bütün sorunlarının kaynağıdır. Türkiye’de bugün önce demokrasi ve hukuk devleti yıkıldı şimdi de devleti tümden yıkıyorlar. Bunun yasal kılıfını bulma yükümlülüğünü de AYM sağlıyor. Bu eşkıya, dünyaya hükümdar oldu, anlamına geliyor.”

cumhuriyet

About armadmin 9321 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.