anadoluverumelimedya.com

ABD: Rus uçaklarını takip edemiyoruz

ABD Hava Kuvvetleri’nden bir kaynak, Amerikan yapımı F-22 Raptor 5. nesil avcı uçaklarının, Rus Uzay-Hava Kuvvetleri’nin Suriye’deki uçaklarını etkili şekilde takip edemediklerini belirtti.

Reklam alanı

Sputnik’in haberine göre Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’nin 30 km güneyinde yer alan El Zafra Hava Üssü’nde konuşlanan ABD Hava Kuvvetleri Grubu’nun komutanı, Suriye’de IŞİD’in etrafındaki ‘çember daraldıkça’ Rus uçaklarının ABD koalisyon güçlerinin yanında görüldüğü durumların sıklaştığını söyledi.

“RUS UÇAKLARINI TANIYAMIYOR”

Adının açıklanmaması kaydıyla Aviation Week dergisine konuşan ABD’li komutan, bu tür durumlarda koalisyonun kendisine yaklaşan uçağı hızlı şekilde tanımlaması gerektiğini belirtti. Ancak F-35 ve F-15 uçaklarından farklı olarak, F-22’lerde gece vakti bunu yapacak aygıtların bulunmadığından yakındı.

‘TELSİZLE KONUŞUYORLAR’

ABD’li komutan, ayrıca F-22 uçaklarında, diğer Amerikan yapımı uçaklarda bulunan Link 16 taktik veri iletim sisteminin de bulunmadığını, bu nedenle F-22 pilotlarının ‘gördükleri şeyleri’ telsizden iletmek zorunda kaldıklarını anlattı.

‘BAKINIP ARANIYORLAR’

Yarbay, kask gösterge sisteminin olmamasının da F-22’lerin bir eksiği olduğunu aktardı:

“Yabancı uçağı etrafıma bakınıp aramak zorunda kalıyorum. Kaskıma bakarak uçağın bulunduğu yeri bildiren sembolleri görmek yerine, sıklıkla onu en son gördüğüm yere doğru bakıyorum.”

“HIZA YETİŞEMİYORLAR”

ABD’li komutan, Suriye’deki durumun, ABD Hava Kuvvetleri’nin tatbikat ve taktiklerine kıyasla çok daha hızlı karar verilmesini gerektirdiğini itiraf etti.

Rus uçaklarıyla yakınlaşma durumlarında ABD’li pilotların birkaç kez Rus meslektaşlarına özel haberleşme kanalı üzerinden çağrı yaptıklarını, fakat genelde karşı taraftan yanıt gelmediğini söyleyen komutan, “Rus pilotların bu frekansı takip edip etmediklerini, duyup da yanıt vermediklerini söyleyemem” diye ekledi.

 

Odatv.com

About armadmin 9321 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.