anadoluverumelimedya.com

Demokratik kitle örgütleri: “OHAL, Erdoğan’ı muhalif halktan korumak için”

Ankara’da demokratik kitle örgütleri ve aydınlar bugün TMMOB/Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde OHAL’in kaldırılması talebiyle bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi. Açıklamada “OHAL halkı darbecilerden korumak için değil, Tayyip Erdoğan’ı muhalif halktan korumak için kullanılıyor” denildi.

Reklam alanı

25 kurum ve 22 aydın, yazar ve sanatçının imzacı olduğu basın metnini Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) ile Ankara Üniversitesi’nden ihraç edilen Prof. Dr. Nejla Kurul okudu. Kurul, 15 Temmuz darbe girişimi sorumlularının yakalanarak hukuksal sürecin işletildiğini belirterek “O halde OHAL hâlâ niye devam ediyor? Beşinci kez uzatılmasının sebebi ne? Temel yurttaşlık haklını gasp eden bu uygulama daha ne kadar sürecek” diye sordu.

AKP’nin uyguladığı neoliberal iktisat politikalarıyla üretimin durma noktasına geldiği, en temel ihtiyaç maddelerinin ateş pahası olduğuna ve neredeyse her şeyin ithal edildiği belirtilen açıklamada “Bu koşullar altında Cumhurbaşkanı ‘OHAL sayesinde grevleri durdurduk’ diyebiliyor. OHAL fırsatçılığı ile açıkça işçinin karşısında sermaye korunmaya devam ediliyor” denildi.

Açıklamanın devamı iste şöyle:

Demokratik olduğu ileri sürülen bir rejimde, OHAL ileri sürülerek, yurttaşın en doğal hakkı olan barışçıl protestolara, maaşları biz yurttaşların vergileriyle ödenen kolluk güçleri, yine bizlerin vergileriyle satın alınmış insan sağlığına ciddi zarar veren gazlar püskürterek, copla döverek, yaralayarak ve bazen öldürerek karşılık veriyor. OHAL bahanesi ile kent merkezleri yasaklı alanlar haline getiriliyor ve iktidarın beğenmediği her türlü basın açıklaması sözde güvenlik gerekçesi ile yasadışı ilan ediliyor. OHAL ile iktidar muhalefete karşı uyguladığı gayrimeşru şiddeti hukuki bir zemine oturtuyor. OHAL halkı darbecilerden korumak için değil Tayyip Erdoğan’ı muhalif halktan korumak için kullanılıyor.

Laik Cumhuriyetin bütün değerleri bir bir yok edilirken OHAL bahanesi ile laikliği savunmak suç haline getiriliyor. Cihatçılar ellerini kollarını sallaya sallaya gezerken laikliği savunanlar halkı isyana teşvik etti diye hapse atılıyor. Bir taraftan eğitim müfredatı bilimsellikten uzaklaşırken diğer taraftan Cumhurbaşkanının ağzından çıkan bir sözle bütün sınav sistemi değişiyor, milyonlarca öğrenci mağdur ediliyor. Müftülere nikah kıyma yetkisini veren kadın düşmanı yasa Meclis’te görüşülürken bu yasaya karşı çıkan kadınlara OHAL fırsatçılığı ile saldırılıyor. OHAL kadın düşmanı politikalara engel olmaya çalışan kadınları susturmak için var. Laikliği savunanlara karşı cihatçıları korumak için OHAL var.

Hukuk devleti olduğu ileri sürülen bir ülkede kanunsuzlukları kanun haline getirmek için mi; binlercec akademisyen, memur ve işçi sorgusuz sualsiz mesnetsiz ve keyfi uygulamalarla işten atılsın, onlar ve aileleri cüzamlı muamelesi görsün, “sosyal ölüme” terk edilsin diye mi var? Hak arayan herkes susturulsun diye mi OHAL var? Parlamento işlevsiz hale getirilsin, milletvekilleri soruşturmalarla baskı altına alınsın, belediyelere, meslek kuruluşlarına kayyumlara atansın diye mi OHAL var? Mahkemeler inandırıcılıktan tamamen yoksun, dayanaksız davaların sergilendiği gösteri alanlarına dönüştürülsün diye mi OHAL var? Yargı hiç olmadığı kadar iktidarın güdümüne girmiş, Cumhuriyet tarihinde adalete duyulan güvenin bu ölçüde sarsıldığı görülmemiştir. Adaletsizliği kalıcı kılmak için mi OHAL var?

OHAL uygulamasında devlet erkinin kötüye kullanıldığı açık ve acı bir gerçekliktir. Bu koşullarda yapılmış olan 2017 referandumunun ilan edilen sonuçları iktidar ve destekçilerinden başka kimseye inandırıcı gelmemiştir. OHAL ortamında yapılacak hiçbir seçim topluma güven vermeyecektir.

Kaygılıyız.

Kanun Hükmünde Kararnamelerle yönetilmek istemiyoruz! Yurttaşlık görevimizi bir kez daha yerine getirerek biz yurttaşlar, uyarıyoruz:

OHAL’e hayır! OHAL’i  kaldırın!

Açıklamayı imzalayan kurumların listesi şöyle:

Ankara Barosu, Ankara Cumhuriyet Okurları, Ankara Dayanışma Kültür Derneği, Ankara Tabip Odası, Alevi Bektaşi Federasyonu, Birleşik Kamu İş Federasyonu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çağdaş Demokratik Ehlibeyt Eğitim ve Kültür Derneği, Geri Dönüşüm İşçileri Derneği, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği ve Cemevi, Halkçı Düşünce Derneği, Halkevleri, Kızılırmak Yerel Dernekler Fedarasonu, Kültür Sanat Emekçileri Derneği, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ankara Şubesi, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Eğitim ve Kültür Vakfı, Ozan-Der, Sosyal Demokratik Avukatlar Derneği, Sosyal Demokrasi Derneği, Tüm Yerel Sen, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Varto Derneği, Yurttaş Hakları Derneği.

İmzacı kişiler:

Abdullah Nefes (Şair), Arif Sağ (Sanatçı), Ataol Behramoğlu (Prof. Dr., Yazar), Barış Terkoğlu (Gazeteci, Yazar) Çetin Örgen (Şair), Erendiz Atasü (Prof. Dr., Yazar), Feyza Hepçilingirler (Edebiyatçı), Figen Çakmakoğlu (Yazar), Hüseyin Aygün (Yazar, 24. Dönem Tunceli Milletvekili), Hasan Özkılıç (Yazar), Kutsal Evcimen (Sanatçı), Mehmet Tomanbay (Prof. Dr., 22. Dönem Milletvekili), Mustafa Karadağ (Yargıçlar Sendikası önceki Genel Başkanı), Müge İplikçi (Gazeteci, Yazar), Necla Arat (Prof. Dr., 22. Dönem İstanbul Milletvekili), Neşe Cehiz (Yazar, Senarist), Nejla Kurul (Prof. Dr., Akademisyen), Ömer Faruk Eminağaoğlu (YARSAV Kurucu Başkanı), Sibel Türker (Yazar), Veli Saçılık (KHK ile ihraç), Zerrin Taşpınar (Şair, Yazar), Şükür Erbaş (Şair)

Sendika.Org/ Ankara

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.