anadoluverumelimedya.com

Çıraklık Diyanet’te ustalık Milli Eğitim’de

HÜSEYİN ŞİMŞEK / Birgün

Reklam alanı

Üniversite mezunu yüz binlerce genç işsizlik sorunu ile boğuşurken, kadrosu Diyanet’te olan binlerce kişi çeşitli kamu kuruluşlarına atandı. İtiraf, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’dan geldi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Başbakanlık Merkez Teşkilatı ile Başbakanlığa bağlı kuruluşlardan Diyanet İşleri Başkanlığı ve Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nin 2018 Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı’nın görüşmeleri sırasında konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AKP’nin iktidarda bulunduğu 15 yıl boyunca 9 bin 318 Diyanet personelinin, çeşitli kamu kuruluşlarında çalışmak üzere Diyanet’ten ayrıldığını ifade etti. Bozdağ, atama bekleyen yüz binlerce öğretmenin yerine 5 bin 50 kişinin de Diyanet’teki görevini bırakarak öğretmen olduğunu anlattı.

İmam hatip mezunluğu referans kaynağı
BirGün’e konuşan CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, laiklikten son hızla uzaklaşıldığını ifade ederek, dini personelin kamuya ve özellikle okullara yayılmasına tepki gösterdi. Usluer, “Bu atamalar, dogmatik bilgilerle insan yetiştirme arzusunun, AKP’nin insan mühendisliğinin, kurumların laiklikten kökten uzaklaştırılmasının bir göstergesidir” dedi. Son eğitim müfredatının da bu girişimlerin bir parçası olduğunu aktaran Usluer, “Okul müdürleri ve müdür yardımcılarının büyük bir kısmı din dersi öğretmeni. Başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere yaşamın her alanında kurumların içerisine Diyanet’ten belirlenen personelin aktarılması, mezhep dayatmasının bir göstergesidir” diye konuştu.

İmamları derslere sokuyorlar
HDP Van Milletvekili Lezgin Botan ise Hatay’da Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile müftülük arasında imzalanan protokolü hatırlattı. Bu protokole göre imamların öğretmenlere ve öğrencilere ders verebileceğini dile getiren Botan, “Okullarda çok sayıda dini zorunlu ve seçmeli ders var. 400 bine yakın öğretmen atama beklese de MEB, bu soruna çözüm bulmak yerine derslere imamları sokuyor” ifadelerini kullandı. Botan, “Pedagojik formasyonu olmayan hiç kimse okullarda görevlendirilmemelidir. Cemaatlerin sınıflara sokularak çocukların istismara açık hale gelmesine neden olabilirler” dedi.

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.