anadoluverumelimedya.com

İspanya, Türkiye’nin Hamza Yalçın’ı iade talebini reddetti

Türkiye’nin talebi üzerine Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığı gerekçesiyle 3 Ağustos’ta Barcelona’da tutuklanan gazeteci-yazar Hamza Yalçın’ın Türkiye’ye iade talebi reddedildi.

Reklam alanı

İspanyol La Vanguardia gazetesi, Türkiye’nin talebiyle uluslararası polis teşkilatı Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığı gerekçesiyle 3 Ağustos’ta Barcelona’da tutuklanan gazeteci-yazar Hamza Yalçın’ın Türkiye’ye iade talebinin reddedildiğini duyurdu.

El Periodico adlı gazete, Yalçın’ın haftada bir kez adli makamlara imza vermesi şartıyla salıverildiğini ve pasaportuna da el konulduğunu bildirdi.

İspanyol medyası, 1984 yılından bu yana İsveç’te yaşayan ve İsveç vatandaşı olan Yalçın’ın şartlı serbest bırakılmasına karar verdiğini belirtirken, Türkiye’ye iade talebi reddedildi.

Türk makamları 59 yaşındaki Hamza Yalçın’ı ‘terör propagandası yapmak ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘a hakaret etmekle’ suçluyor. Türkiye bu gerekçelerle Interpol Yalçın hakkında yakalama emri çıkartmasını sağlamış ve Yalçın bu emir uyarınca İspanya’da tutuklanmıştı.

birgün

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.