anadoluverumelimedya.com

Asırlık Alpullu Şeker Fabrikası yeniden üretime başladı

UYUYAN DEV UYANDI

Reklam alanı

 

Ülkenin şeker ihtiyacını karşılamak amacıyla üretime başlayan fabrika,  2013’te,Trakya’da çiftçilerin pancar yerine başka ürünlere yönelmesi nedeniyle  üretimine ara vermek zorunda kalmıştı. Açılış töreninde konuşan Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, 104 köyden  bin 175 çiftçinin 19 bin dekarlık alanda 130 bin ton pancar üretimi  gerçekleştirerek fabrikanın yeniden üretime başladığını söyledi.

Fabrikanın 4 yıl aradan sonra yeniden üretime geçmesinden heyecan  duyduklarını belirten Çiftçi, fabrikanın açılması için gerekli üretimin çiftçiler  tarafından karşılandığını vurguladı.

Çiftçilerin üretimlerini artıracaklarına inandıklarını aktaran Çiftçi,  üretim arttırılması ile fabrikanın daha güçlü çalışacağına işaret etti.

Fabrikanın açılmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Çiftçi,  ”Fabrikamızda 130 bin ton şeker pancarından 12 bin ton şeker, 30 bin ton pusa  ile yaklaşık 6 bin ton da melas üretilerek Türkiye ekonomisine kazandırılacak.  Bunun ekonomik getirisi de 100 milyondur. Bu bölgemiz için gerçekten çok  önemlidir.” diye konuştu.

Fabrika Müdürü Abdullah Kalenderoğlu ise böyle bir fabrikanın  açılmasının önemli olduğuna değindi.

Kalenderoğlu’nun fabrikanın açılmasında emeği geçen AkP milletvekillerine teşekkür etmesi üzerine CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi  Gündoğdu, tepki göstererek oturduğu yerden kalkarak töreni yük kantarının  bulunduğu kulübeden takip etti.

Kalenderoğlu, bu fabrikanın Trakya halkının olduğunu ifade ederek  kimsenin üzerine pay çıkarmaması gerektiğini dile getirerek, Mustafa Kemal  Atatürk‘ün kurduğu fabrikaya herkesin sahip çıkması gerektiğini vurguladı.

‘UYUYAN DEV UYANDI’

Şeker-İş Sendikası Şube Başkanı Orhan Saltık da, fabrikanın 4 yıl  aradan sonra çiftçiler tarafından başlatılan seferberlik sonucunda yeniden  üretime başlayacağını belirtti.

Bugün çok büyük heyecan yaşadıklarını aktaran Saltık, ”Bu fabrikayı  hep birlikte mücadele ederek açtık. Biz pancar üretimimizi her yıl arttıracağız.  önümüzdeki yıl 200, 250 bin ton hedefimiz var. Uyuyan dev uyandı. Biz üreticiler  olarak elimizi taşın altına koyduk.” dedi.

Törende CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, AKP Kırklareli  Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim kurulu  Başkanı Ramis Özgen de birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından pancar üreticilerine hediyeler, ardından dualar  okunarak, kurdele kesilerek üreticilerden pancar alımına başlandı.

Bu yıl 490 personelin çalışacağı fabrikada 130 ile 150 bin ton  arasında pancar işlenmesi hedefleniyor.

ulusalkanal

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.