anadoluverumelimedya.com

Berlin adeta bayrak açtı

Ünlü haber dergisi Der Spiegel’in sitesinde iki Alman bakanın imzaladığı bir makale, Berlin’in Ankara’ya açıkça cephe açması olarak yorumlandı.

Reklam alanı

Federal Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile Federal Adalet Bakanı Heiko Maas ortak bir yazı kaleme alarak; Türkiye’nin girişimlerinin Alman demokrasisinin de altını oyduğunu ileri sürdüler ve Türkiye cumhurbaşkanının kutuplaştırıcı etkinliklerine karşı mücadele çağrısında bulundular. “Erdoğan’ın kültür savaşına Almanya’da yer yok” başlıklı yazıda, Erdoğan’a yakın dernek ve camilerin daha sıkı denetleneceği de duyuruldu. İki SPD’li bakan, Erdoğan’ın kendisine direnenleri “dinsiz” ve “vatan haini” gibi sözlerle nitelemesinin Almanya’daki demokratik kültür için bir tehlike olduğunu da ileri sürdü. Yazıda şöyle denildi:

“Türk devletine bağlı Almanya’daki cami ve cemaatlerde hangi değerlerin aktarıldığına daha yakından bakmamız şart. Recep Tayyip Erdoğan’ın radikalleşmesiyle Almanya’da da bir rota değişikliği yaşandı.

AKP yanlısı ve milliyetçi örgütler Erdoğan’dan öncekilerin geleneksel laik tutumu yerine dinsel cemaatlerin rotasını değiştiren bir yola girdiler. Burada bir bakışta görülemeyen yapılar ve şebekeler ortaya çıktı.

Almanya’daki Müslüman cemaatlerin Başkan Erdoğan’ın nüfuzu altına girmesine dikkat etmek zorundayız. Devlete ait Türk televizyonları maalesef Almanya’da yaşayan Türklerin evine Türkiye’deki gerçeklik hakkında yanlış bir resim veriyor.”

“ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI İZLEYEMEYİZ” 

İki bakan, “Türk kışkırtıcıların” Almanya’daki Müslüman cemaatler içinde nüfuz kazanma biçimlerine direnmek zorunda olduklarını, hem Türk örgütlerinin hem de PKK’nın suç içeren, terörist ve aşırı uçtaki eylemlerinin üzerine kararlı bir biçimde gideceklerini, bunlara cezai takibat uygulayacaklarını belirttiler.

Yazıda “Şimdiye kadarki entegrasyon başarılarımızın Türk propagandasıyla böyle altının oyulmaması için her şeyi yapmak zorundayız. Demokratik Türk güçlerini Almanya’da da desteklemeliyiz. Özgürlükçü-demokratik devletimizin böyle yoğun bir tehlikeyle karşı karşıya kalmasını elimiz kolumuz bağlı izleyemeyiz” denildi.

Berlin’in ilk kez en üst düzeyde böyle “anti-AKP” ve “anti-Erdoğan” diye özetlenebilecek bir tutum ilan etmesi, iki sorumlu bakanın meselenin siyaseten de peşinde olacaklarını vurgulaması, yeni bir döneme geçiş göstergesi olarak değerlendirildi.

Odatv.com / Berlin

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.