anadoluverumelimedya.com

Rusya ve Ermenistan’dan ortak ordu

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi, Ermenistan’la ortak ordu grubunun kurulmasını öngören anlaşmayı onayladı.

30 Kasım 2016’da imzalanan anlaşma ve ekleri, Rusya-Ermenistan ortak ordu grubunun kuruluş ve görev koşullarını belirliyor.

Reklam alanı

Kafkasya’daki kolektif güvenlik bölgesinde tarafların askeri güvenliğini sağlama amacı taşıyan ortak ordu grubunun temel görevinin, Rusya veya Ermenistan’a silahlı saldırıyı ‘tek komuta, tek fikir ve tek plana göre’ püskürtmek olduğu kaydedildi.

Anlaşmayı uygulayacak yetkili kurumların Rusya ve Ermenistan savunma bakanlıkları olduğu aktarılırken, ortak grupta yer alan asker sayısı, askeri ve siyasi durumunun analizi temelinde potansiyel tehditler dikkate alınarak belirlenecek.

PLANLAR, ERMENİSTAN’DAKİ RUS ORDU BİRLİKLERİ YÖNETİMİNCE HAZIRLANACAK

Barış zamanında ortak grubu kullanma planlaması, iki ülke genelkurmay başkanlıklarının ortak talimatı temelinde yapılacak. Planlar, Ermenistan’da konuşlandırılan Rus ordu birliklerinin yönetimi tarafından hazırlanacak ve iki ülke genelkurmay başkanları tarafından onaylandıktan sonra uygulamaya konulacak.

Grubun görevleri arasında, her iki ülkeye karşı olası saldırının zamanında tespit edilerek ortaya çıkarılması ve püskürtülmesi, her iki ülkenin kara sınırlarının korunması, hava ve uzay sınırlarının ortaklaşa korunması ve her iki ülkenin bölgedeki kritik öneme sahip tesislerinin hava savunmasını sağlanması.

ORTAK KOMUTA MERKEZİ KURULACAK

Ortak grubun yönetilmesi için ortak komuta merkezi kurulacak. Ortak grubu konuşlandırma ve kullanma kararı Rusya ve Ermenistan başkomutanları tarafından ortaklaşa alınacak.

Duma’dan yapılan açıklamada, “Anlaşmanın uygulanması tamamen Rusya’nın çıkarlarını karşılayacak, iki ülkenin güvenliğinin güçlendirilmesine yardımcı olacak ve federal bütçeden ek ödeneklere ihtiyacı olmayacak” dendi.

Anlaşma, geçen hafta parlamentonun alt kanadı Devlet Duması tarafından onaylanmıştı.

yeniçağ

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.