anadoluverumelimedya.com

Putin’den Erdoğan’a: Sizin duruşunuz sayesinde, Suriye’deki durumu değiştirmek mümkün oldu

G20 Liderler Zirvesi, Almanya’nın en büyük ikinci kenti Hamburg’daki Messe Konferans Merkezi’nde 2’nci gününde devam ediyor. AKP genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip  Erdoğan, toplantılara katılmak üzere Messe Konferans Merkezine geldi.Aracından inen Cumhurbaşkanı, binaya giriş yaptı. G-20 liderler zirvesi kapsamında Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin ile ikili görüşmeye geçti.

Reklam alanı

Erdoğan G20 zirvesinde Trump’la görüştü

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Hamburg’daki ikili görüşmesi başladı. Almanya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir araya geldi.

“Sizin duruşunuz sayesinde, Suriye’deki durumu değiştirmek mümkün oldu”

Görüşme öncesi kısa bir açıklama yapan Putin, Erdoğan’a hitaben, “Sayın Cumhurbaşkanı, büyük ölçüde sizin duruşunuz sayesinde, Suriye’deki durumu iyiye doğru değiştirmek mümkün oldu. Bu süre içinde terörist oluşumlara büyük darbe indirildi ve çözüm süreci ciddi biçimde ilerledi” ifadelerini kullandı. Putin ayrıca, “İkili ilişkilerimizin tam kapsamlı gelişimi, ilgimizi çeken bazı sorunların çözümü için son zamanlarda birçok şey yapıldı” dedi.

 “Duruşunuzu taktir ediyoruz”

Sözlerini “Sizin ve tüm meslektaşlarınızın duruşunu, müzakere sürecindeki tüm partnerlerimizin duruşunu takdir ediyoruz” diyen Putin, görüşme kapsamında, ikili ilişkileri tüm yelpazede ele almayı teklif etti.

Erdoğan: Türkiye-Rusya ilişkileri dünyaya örnek teşkil edecek

Türkiye-Rusya ilişkilerinin bölgede sağladığı olumlu sonuçlara işaret eden Erdoğan, “Gerçekten inanıyorum ki bölge halkında, dünyaya da örnek teşkil edecek şekilde… Beklentiler yüksek, tabii özellikle aramızdaki bu ilişkilerin ikili ilişkilerle de güçlendirilmiş olması hakikaten her iki ülke halkına da örnek olarak fayda sağlıyor” ifadesini kullandı.

 “Ortaya koyduğunuz İradenize teşekkür ediyorum”

Erdoğan, gerek ekonomik ilişkiler gerek turizm gerek savunma sanayisine yönelik bu gelişmelerin, Türkiye-Rusya ilişkilerini çok daha güçlü bir konuma getireceğine inandığını vurguladı. Erdoğan, “Hepsinden öte tabii Suriye, Irak, bununla ilgili bölgedeki beklentiler çok yüksek. Ben görüşmemizi bu bakımdan da çok önemsiyorum. Şu ana kadar da koyduğunuz iradeye şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum” dedi.

Hamburg Messe Konferans Merkezi’nde gerçekleşen görüşmede, Türk heyetinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.

cumhuriyet

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.