anadoluverumelimedya.com

Ankara’dan Hollanda kararı

Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş veya diğer kabine üyelerinin 15 Temmuz nedeniyle düzenlenecek yıldönümü programına katılmasını istemediğini açıklamasının ardından Ankara’nın bu ziyaretten vazgeçtiği öğrenildi.

Reklam alanı

AKP’nin yurt dışı örgütlenmesi olarak bilinen Avrupa Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) Hollanda şubesi tarafından düzenlenen toplantı için Orpheus adlı kongre merkezinde salon kiralanmıştı. Sosyal medya üzerinden yapılan duyuruda, toplantıya Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in de konuşmacı olarak katılacağı açıklanmıştı.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı ise “mevcut koşullarda iki ülke arasındaki mevcut ilişkiler açısından Türkeş ya da herhangi bir kabine üyesinin Hollanda’ya gelmesinin, arzu edilen bir durum olmadığını” duyurdu. Açıklamada, Türkeş’in istenmemesinin, “Mart ayında yaşanan olayların mantıksal sonucu” olduğu vurgulandı. Mart ayındaki krizden bu yana Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi görev yerine dönmedi; Türkiye de yeni Büyükelçi atamadı.

DIŞİŞLERİNDEN TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, “15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü vesilesiyle yurtiçinin yanı sıra vatandaşlarımızın yoğun olduğu bazı Avrupa ülkelerinde de anma etkinliklerinin yapılması öngörülmektedir. Hollanda tarafından yapılan beyan, bu ülkede demokrasi anlayışını göstermesi açısından ibret vericidir” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Müftüoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümüne ilişkin etkinlik kapsamında, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in Hollanda’ya gerçekleştirmesi öngörülen ziyaretine bu ülkenin tepkisiyle ilgili kendisine yöneltilen bir soruyu yanıtladı.

Hollanda tarafından yapılan açıklamanın, ülkedeki demokrasi anlayışını göstermesi açısından ibret verici olduğunu belirten Müftüoğlu, şunları kaydetti:

“15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü vesilesiyle yurtiçinin yanı sıra vatandaşlarımızın yoğun olduğu bazı Avrupa ülkelerinde de anma etkinliklerinin yapılması öngörülmektedir. İkili ilişkilerimizden bağımsız olarak söz konusu ülkelerde öngörülen etkinliklerin amacı, hain darbe girişimi karşısında demokrasiye sahip çıkılması ve bu uğurda şehit düşenleri, gazi olanları Avrupa’daki vatandaşlarımızla birlikte anmak ve unutturmamaktadır. Hollanda tarafından yapılan beyan, bu ülkede demokrasi anlayışını göstermesi açısından ibret vericidir”

cumhuriyet

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.